25.10.2017

Hazanavicius: “Godard’ı Farklı Bir Şekilde Gösterdim”

Godard’ı Farklı Bir Şekilde Gösterdim

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yönetmenliğini yaptığı “Redoutable” filmiyle yarışan Michel Hazanavicius, basın toplantısında yöneltilen soruları yanıtladı. Filmde Mayıs 68 olaylarına eleştirel yaklaşmadığı ve neden bunu seçtiğine dair soruya: “68 dönemini seviyorum. Kansız, hayat dolu bir devrimdi, kimse ölmedi. Statik dönemden hayat dolu, taze bir döneme geçildi. Gençlik enerji dolu ve serbestlik istiyordu. İçlerinde Godard’ı farklı bir şekilde gösterdim. 40 yaşındayken  zengin, burjuva sınıfından çevresiyle uzaklaştı.” şeklinde yanıtladı.

Hazanavicius, filmiyle ilgili genelde iyi tepkiler almakla birlikte, bazılarının da eleştirel olduğuna değinerek, “Gösterimde insanları güldürdüm. Aslında daha kötü tepkilerin olmasını bekliyordum. Benim beklediğim kadar kötü tepki olmadı.” diye konuştu.

Gelecekteki muhtemel filmleri ile ilgili de konuşan yönetmen belli bir tür ya da tarz belirlemediğini duygularıyla hareket edip o an neyi tutkulu bir şekilde anlatmak istiyorsa o yönde bir film yaptığını belirtti.

Bir kitap uyarlaması olan filmde uyarlama aşamasında ne gibi zorluklar yaşadığı sorusuna ise: “Kitaptan adaptasyon yapmanın zorlukları kitaba göre değişiyor. Büyük eserleri uyarlamak daha zordur. Bizde her şey kitaba uygun yapıldı. Wiazemsky filmi istediğim gibi yapmamı, senaryoyu okumak istemediğini, izlediğinde beğenirse altına imzasını atacağını söyledi.” yanıtını verdi.