29.12.2016

Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch (Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı, 2001)

Yönetmen: John Cameron Mitchell

Oyuncular: John Cameron Mitchell, Stephen Trask, Michael Pitt, Miriam Shor, Andrea Martin

John Cameron Mitchell’in insan bedenini ve ruhunu 1960’ların Almanyasıyla özdeşleştirerek Hedwig adlı trans baş karakterinin dünyasından anlatan filmi, ruhun ikinci yarısını aramaya adanmış bir güzelleme.  Adeta şehrin ortasında dikilen ve Almanya’yı ikiye ayıran Berlin Duvarı gibi ikiye bölünen ve diğer yarısını arayan ruh ve beden metaforu, Hedwig’in film boyunca söylediği şarkıların sözlerinde gizleniyor. Hatta söylediği bir şarkının içinde yer alan şu çarpıcı sözlere bakarsanız, Hedwig’i daha iyi anlayabilirsiniz:

“13 Ağutos 1961, bir duvar dikildi Berlin şehrinin orta yerine. Dünya ikiye bölündü ve Berlin Duvarı bu bölünmenin en nefret edilen sembolüydü. Ama şimdi gitti, bilmiyoruz artık kim olduğumuzu.

Bayanlar, baylar, işte Hedwig o duvar gibidir. Önünüzde ikiye bölünmüş; doğu ile batı arasında. Kölelik ve özgürlük, erkek ve kadın, yukarı ve aşağı… Deneyebilir ve onu yıkabilirsiniz.”

Ruhun ikiye bölünmüşlüğünü sembolize eden Almanyalı Hedwig, kendi bedeni üzerinden hem Almanya’nın hem de dünya tarihinin belki de insanlığın başlangıcından bu yana geçirdiği evreleri sembolize ediyor. Filmin en büyük başarısı, ne kadar uçuk, uçarı olarak çizse de karakterini; ona dokunabilmemizi ve onu anlayabilmemizi sağlaması.