29.01.2018

Hem Müzik Sahnesinde Hem Beyaz Perdede Gördüğümüz Müzisyenler

Beyaz Perdenin Müzisyen Oyuncuları

Edebiyat, resim, müzik gibi birçok köklü sanat dalının arasından sıyrılıp kendini oluşturma ve var etme sürecini yeni yeni tamamlayan ve yeri geldiğinde bu üç türün de eklektik bir temsili olarak okunabilecek olan sinema, bu yeni oluşumu ve eklektik tarzı nedeniyle Avant-garde olarak anılabilecek bir sanat alanı. Birçok türün bir birleşimi olması nedeniyle herhangi bir sanat alanından rahatlıkla kayılabilecek bir alan. Bu rahatlık ve sağladığı ünün de büyüklüğü düşünüldüğünde sinema doğrudan çağın en büyük sanat temsili ve en çok tercih edilen alanı haline geliyor.

Bu rahatlığa rağmen edebiyat ve resim dünyasından sinemaya kaymalar oldukça kısıtlı, bunda, bu iki alanında temsilcilerinin bireysel olarak bir görselliği tercih etmiyor oluşlarının büyük payı var. Nitekim sinema birçok kitap uyarlamasına, resim canlandırmasına ve ressam veya yazar biyografilerine sahip olurken, bir yazarı veya ressamı kameranın arka kısmında görsek de ön kısmında hemen hemen hiç görmüyoruz. Öte yandan müzik ise doğrudan doğruya kendini görsellikle de süslemeye başlayan bir alan. Nitekim büyük yönetmenler eşliğinde çekilen klipler veya belgesel olarak düzenlenen konser turlarının ardından bu iki alan birbirine iyice yaklaştı. Müzikal tarzında çekilen filmlerde ihtiyaç duyulan ses kalitesiyle birlikte filmlerde gördüğümüz müzisyen sayısı hızla artarken, şu an geldiğimiz noktada müzik dünyasından sinemaya kaymalar bir hayli artmış durumda. Bu liste müzik alanından sinemaya kaymalar için yeterince doyurucu bir tablo oluşturmasa da, müzik alanının en bilinen temsilcileri arasından yapılan kaymalar için doyurucu bir tablo oluşturmaya yönelik bir uğraş.

Jack White

The White Stripes isimli grupla çıkışını yapan, daha sonrasında The Racoontuers ve The Dead Wheather gibi gruplarda da yer alan, bunun yanı sıra olağanüstü bir solo kariyere de sahip olan bol Grammy ödüllü bir müzisyen Jack White. Geniş filmografisinde Meg White ile birlikte yer aldığı, Jim Jarmusch imzalı Coffee and Cigarettes (2003) ve Elvis Presley rolünde gördüğümüz Walk Hard Dewey Cox’s Story gibi yapımların yanı sıra Cold Mountain (2003) ve it Might Get Loud (2008) gibi yapımlar ön plana çıkıyor.

Beyonce

Dünyaca ünlü bir müzisyen olan ve sinemayla da içli dışlı olmuş olan isimlerden birisi Beyonce; filmografisinin öne çıkan yapımları ise Austin Powers in Goldmember (2002) ve Dreamgirls (2006)

Madonna

Pop müziğin gelmiş geçmiş en çok tanınan isimlerinden birisi Madonna. Filmografisi bir hayli geniş; yirmi altı uzun metrajlı film, yedi kısa film ve birçok reklam filmiyle defalarca kamera karşısına geçen Madonna’nın öne çıktığı yapımlar ise; Evita (1996), Desperatly Seeking Susan (1985) ve A League of Their Own (1992).