26.04.2018

Her İzlendiğinde Mutlu Eden Filmler

Birben KARAN

The Party (1968)

Tüm Pembe Panter serisini bir araya toplayın; içine bebek bir fil, köpük dolu bir havuz, sarhoş garson ve tüm gece süren bir partiyi ekleyin. Ortaya çıkan filmin her seyrettiğinizde sizi mutlu etmemesine imkân yok! Peter Sellers’ın canlandırdığı sakar ve sevimli Hintli, yanlışlıkla çağrıldığı lüks bir partiyi -tabii ki- yaptığı bir sürü sakarlık sonucu birbirine katar. Sıkıldığınız ve bunaldığınız her an için başucunuzda saklı durmalı bu tatlı film. Emin olun pişman olmayacaksınız!

The Fisher King (1991)

Bu film galiba büyüdüğümde dinlediğim en güzel masal! Kibirli ve küstah bir radyo DJ’i canlı yayında düşüncesiz bir şekilde bir dinleyicisine verdiği akıl ile felakete neden olur ve dibe vurur. Sonunda bir gece sarhoş bir halde intihara kalkışırken dünyanın en tatlı “delisi” şövalye Parry (Robin Williams) hayatını kurtarır ve aslında Parry’nin nişanlısını eskiden yol açtığı bu felaket yüzünden kaybettiğini ve bu yüzden delirdiğini öğrenince –biraz da suçluluk hissiyle-, bu dünyanın en tatlı şizofreniyle beraber tutunur hayata. Çoğu izleyici deliliğe övgü der bu film için ama bence “akıllı” sandığımız bencil ve küstah dünyanın aslında en büyük yalan ve delilik olduğunu çok tatlı bir dille gösterir film. The Fisher King bu yönüyle masal gibidir ve hep mutlu eder beni.

True Romance (1993)

Evet, güzel aşk filmleri mutlu eder. Hele sonunda sevgililer kavuşuyorsa daha da bir mutlu eder insanı. Ama en gerçek aşk hikâyesi derseniz bu filmi örnek veririm size. Çizgi roman marketi çalışanı “nerd (inek öğrenci)” bir çocuk ile bir telekızın aşkının güzelliği ve saflığı, Dennis Hopper’ın canlandırdığı baba karakterinin oğlu ile gelini için kendini feda ettiği bir sahne, nefis oyuncular ve Tarantino’nun kıvrak senaryosunun yanı sıra ilişkilerin ve hikâyenin “gerçekliği”, diğer aşk filmlerden hemen sıyırır bu filmi. Ayrıca her seyrettiğimde hem üzer hem de garip bir şekilde karakterlerin ve ilişkilerin saflığı ve gerçekçiliği ile mutlu eder beni.