28.06.2017

High Fidelity

fidelityHigh Fidelity / Sensiz Olmaz (2000)

Yönetmen: Stephen Frears

Oyuncular: John Cusack, Iben Hjejle, Todd Louiso …

Rob Gordon 28 yaşındadır ve müziğe olan tutkusu nedeniyle eğitimini yarıda bırakıp Chicago’da açtığı plak dükkanı Championship Vinyl’i işletmektedir. Dükkanın müşteri portföyü genel olarak geeklerden, fetişistlerden ve nadir plaklar arayan koleksiyonerlerden oluşmaktadır. Rob’a plak dükkanında “müzikal moron ikizler” adını taktığı, Dick  ve Barry yardım etmektedir. Dick’in zayıf, tutuk ve utangaç mizacına karşın Barry obez, dışadönük ve özellikle müşterilere karşı oldukça küstahtır.

Rob bir gün eve gelir ve kulakla müzik dinlemeye başlar. Bu sırada uzun zamandır birlikte yaşadığı avukat sevgilisi Laura ağlıyordur. Laura, Rob’un kulaklarının girişini müzikçalardan çıkarır ve Rob’a onu terk ettiğini söyler. Bunun üzerine yalnız kalan Rob niye tüm ilişkilerinin başarısız olduğunu sorgulamaya başlar. Her konuda “top 5” listesi yapma alışkanlığıyla, ayrılınca en çok üzüldüğü beş kadını belirler ve onlara ilişkilerinde nerede yanlış yaptığını sormaya karar verir.

İngiliz yazar Nick Hornby’nin aynı adlı en özel eserlerinden biri olan kitaptan uyarlanan film, tam bir pazar seyirliği…