26.03.2017

İFF: Türkiye Sineması

Her yıl olduğu gibi yine İstanbul Film Festivali, festival takipçilerini heyecanlandıran bir seçkiyle karşımıza çıkmaya gün sayıyor. Ülkemiz festivalleri içerisinde özellikle yerli sinemanın en taze örneklerini bizlerle buluşturan İstanbul Film Festivali, bakalım bu yıl bize nasıl bir ziyafet hazırlamış.

Anayurt Oteli

Yusuf Atılgan’ın ölümsüz eseri Anayurt Oteli, bundan tam otuz yıl önce Ömer Kavur tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştı. Kavur, Atılgan’ın kusursuz romanını adeta eserin şanına yaraşır bir özen ve itina ile perdeye uyarlamıştı. Kuşkusuz Yeşilçam döneminin sonlarında, yerli sinemanın can çekiştiği bir zamanda ustalıkla yazılmış bir eserin böylesine etkileyici bir şekilde hayat bulması inanılır gibi değildi. Kavur, neredeyse romanın üzerimizde bıraktığı etkiyi perdede yakalayabilmiş ender yönetmenin yanına adını yazdırmıştı bu hamlesiyle.  Macit Koper’in önünde saygıyla eğilmeyi hak eden muhteşem oyunculuğunun da katkısıyla sinema tarihine düşen bu eşsiz film, Anayurt Oteli, yenilenmiş kopyasıyla festivalde arz-ı endam edecek.

Bir festivalin yapabileceği en güzel şeyi yapan İstanbul Film Festivali’ne bu hamlesinden dolayı minnettar olduğumu en azından kendi adıma söylemeliyim. Umarım bu kaçırılmaması gereken fırsatı yakalayanlardan biri oluruz.