05.06.2017

Toz Bezi

Toz Bezi

Toz Bezi, tamamlandığı günden bu yana devam ettiği festival yolculuğuna İstanbul Film Festivali ile devam etti ve şimdi de vizyonda. Birçok ilk filmini yapan yerli yönetmen gibi kendi hayatından esinlenen Ahu Öztürk, oldukça başarılı bir filme imza atmış. Küçük yaşta öğrendiği teyzesinin sırrından yola çıkarak çektiği filmin, genelinde ise annesinin ruhunun dolaştığını ifade ediyor Öztürk.  Öztürk’ün hafızasında etkin olan iki insanla ilgili sırlardan, gözlemlerden, yaşanmışlıklardan yola çıkarak çektiği Toz Bezi, tam anlamıyla bir kadın filmi.

Toz Bezi, İstanbul gibi insan ilişkilerinin kalmadığı, ait olmadıkları bir şehirde birbirine arkadaş, sırdaş olmuş Nesrin ile Hatun’un hikâyesi. Evlere temizliğe giden bu iki kadının her ne kadar hayattan beklentileri ve hayalleri farklı olsa da birbirleri ile sayısız ortak yönleri onları bir arada tutabiliyor. Yer yer seyirci olarak bizleri kahkahalara boğan ardından da hüzünlendiren bu iki kadın ve sinir bozucu diğer kadınlar… Öztürk, yakından tanıdığımız, özdeşlik kurduğumuz hatta çok kısa bir sürede büyük bir sempati beslediğimiz Hatun ve Nesrin’in karşısına, asla kendimizi onlara yakın hissetmeyeceğimiz temizlik yapılan evlerin sahiplerini konumlandırıyor. Böylece film yan çatışmalarından birini evvela burada kuruyor. Lakin filmin ana çatışması Nesrin’in kocası tarafından terk edilmesi üzerinden gelişiyor. Bu güçlü çatışmaların, iyi kotarılmış bir senaryo ile adeta şahlandığını söyleyebiliriz sanırım.

Toz Bezi (2)

Bir filmin en önemli olmazsa olmazlarından biri de güçlü karakter yaratımı ve oyunculuklardır. Toz Bezi bu noktada da üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyor. Kocası tarafından terk edilen ve İstanbul’da küçük kızıyla geçim derdine düşen Nesrin ve temizliğe gittiği semtte bir ev alarak bir nevi sınıf atlamaya çalışan Hatun karakterleri incelikle işlendiklerini filmin her anında belli ediyorlar. Öztürk, o kadar başarılı bir şekilde karakterleri dokumuş ki oyunculuklar bir an için bile sırıtmıyorlar. Filmde oynayan, Nazan Kesal, Asiye Dinçsoy, Serra Yılmaz ve filmin belki de tek belirgin erkek oyuncusu Mehmet Özgür unutulmaz performanslar ortaya koyuyorlar.

Toz Bezi, her ne kadar iki kadının takipçisi olsa da daha çok Nesrin’in peşinden ilerliyor. Lakin Hatun’u da asla göz önünden uzaklaştırmayan Öztürk, ülkemizde kadın olmak, yoksul olmak gibi mühim meseleleri seyircilerine en dolambaçsız yoldan anlatmaya çalışıyor. Bunun yanında Kürt olan Nesrin ve Hatun üzerinden ırk meselesini işin içine karıştırmayıp da asıl odağından sapmıyor. Böylece önceliğin cinsiyet ve sınıf ekseninde dönmesi gerektiğini bildiğini göstermiş oluyor.

Toz Bezi ile alt sınıftan iki güçlü kadın karakterle bizleri buluşturan Ahu Öztürk’ü, Deniz Akçay Katıksız (Köksüz) ve Emine Emel Balcı (Nefesim Kesilene Kadar) gibi aynı meseleleri perdeye taşıyan bu başarılı kadınların yanına konumlandırabiliriz kesinlikle.