13.08.2021

Instagram’dan Pedro Almodóvar’a Sansür

Instagram, Venedik Film Festivali Açılış filmi Parallel Mothers’ın Afişini Sansürlediği İçin Pedro Almodóvar’dan Özür Diledi

Pedro Almadovar ağabeyi ve yapımcısı olan Agustín Almodóvar’ın Twitter hesabı üzerinden şunları yazdı:

“Parallel Mothers” afişini destekleyenlere, birden fazla paylaşanlara, bir dişinin meme ucunu göründüğünde sağduyuya davet eden, ve medyada bundan bahsedenlere çok teşekkürler. Neyin müstehcen ve rahatsız edici olduğuna karar veren algoritmanın arkasındaki zihinleri yendiniz ve afişin rahatça dolaşmasını sağladınız. Bu sizin zaferiniz, büyük bir zafer. Makineler neyi yapıp neyi yapamayacağımıza karar vermeden önce uyanık olmalısınız. Her zaman yabancıların nezaketine güvendim, ama insan oldukları sürece. Algoritma insan değildir. Algoritma ne kadar bilgiye sahip olursa olsun, asla bir kalbe ve sağduyuya sahip olmayacaktır. Hepinize tekrar teşekkürler. Umarım film beklentilerinizi karşılar.”

Instagram, yakında Venedik’te açılışı yapacak olan ‘Parallel Mothers’ (Madres paralelas) posterini kaldırdığı için İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’dan özür diledi.
Pazartesi günü yayınlanan ve süt damlayan bir meme ucunu gösteren söz konusu poster, Instagram’ın çıplaklık karşıtı kurallarını ihlal ettiği için kaldırılmıştı.