05.07.2017

İntikam Konulu 20 Güney Kore Filmi

Coin Locker Girl (2015)

Ailesi tarafından terk edilen bir kızın bir suç patronu tarafından büyütülüp yetiştirilmesini konu edinen film, görkemli dövüş koreografileri ve acımasız bir intikam senaryosuna sahip oluşuyla önemli bir Güney Kore sineması örneğiydi. Eleştirmenler tarafından kucaklanan film nedense pek sesini duyuramadı. Başroldeki oyuncu Hye-su Kim’in oyunculuğuyla ancak öne çıkabildi. Belki de film hala keşfedilmeyi bekleyen gizli hazine konumundaki yerini sürdürüyor.

The Man From Nowhere (2010)

Bir adam ve küçük bir kız… En belalı çeteleri peşlerine takıyorlar. Size bir şey hatırlatıyor, öyle değil mi? Leon’un Güney Kore versiyonu diyebileceğimiz yapım, küçük bir kızı kurtarmak için çetelere ve organ mafyasına kafa tutan bir adamın hikâyesini anlatırken aksiyonu eksik olmayan bir seyir sunuyordu. Sağlam bir kasting çalışmasının ürünü olan The Man From Nowhere tipik bir intikam filmiydi.

Soo (2007)

Pek fazla kişinin dikkatini çekmeyen Soo, ilk izlenildiğinde ayrıntıları gözden kaçacak bir film olarak dikkat çekiyor. İyi kurulmuş öykü kurgusu, ilmik ilmik film boyunca açılarak seyircinin gizemi yorumlaması bekleniyor. Belki de ikinci izlenildiğinde filmin sonunu da bildiğinizden dolayı daha etkili olacak olan yapım, suç dünyasıyla adaletin arasında sıkışmış bir adamın intikam macerasına odaklanıyordu.

The Handmaiden (2016)

Sırlar dolu bir evde bir hizmetçi, evin hanımı ve bir üçkağıtçının arasında geçen bir olaya odaklanan yapım, bilhassa baştan çıkarıcı erotik görselleri ve sanat yönetimiyle seyirciyi büyülüyordu. İntikam üçlemesinin yönetmeni Chan – wook Park yine bir intikam filminde kendini bulurken yılın en iyi işlerinden birisine imza atıyordu. Film gizem unsurlarını sonuna kadar saklayan senaryosu ve kurgu becerileriyle öne çıkıyordu.

12345