05.07.2017

İntikam Konulu 20 Güney Kore Filmi

I Saw the Devil (2010)

Güney Kore sinemasında türden türe atlayan ve etkileyici filmler yapmayı başaran Jee-won Kim, Oldboy ile yıldızı parlayan Min-sik Choi ile Güney Kore sinemasının aranan jönlerinden Byung-hun Lee’yi karşı karşıya getirerek acımasız bir katilden intikam almak isteyen bir adamın hikâyesi anlatılıyordu. Klasik anlamda bir intikamdan söz edemeyiz. Sıra dışı yollarla şiddetin üst seviyelerde cereyan ettiği yapım, o yılın önemli filmlerinden olmasının dışında, tam bir mayınlı bölge filmiydi.

Bedevilled (2010)

Bir kadının şehrin bunaltıcı hayatından kaçarak kırsala yolculuğu sırasında karşılaştığı tekinsiz olayları konu alan film, adından da anlaşılacağı gibi bir cinnet filmi olsa da temelinde intikam temasına uygun nedenler taşıdığından dolayı intikam listesinde kendine yer bulabildi. Filmin son on dakikası adeta bir kan gölüne misafirlik ederken film içeriğindeki Güney Kore kırsalına ait ilginç detaylarla izleyicisinin ilgisini çekmeyi başarıyordu.

Broken (2014)

Son derece depresif ve duygusal yapısıyla öne çıkan Broken, tipik bir kızı öldürülen adamın intikam almak için mücadelesini konu alıyor. Dünya sinemasında pek çok örneğine rastladığımız konusu yeterince çetrefilli kotarılamasa da oyuncu performanslarının tatminkar seviyesi ve yönetmenin ortalamnın üstündeki yönetmenliği ile akılda kalıcı olmayı başarıyordu.

Hwayi: A Monster Boy (2013)

Acımasız intikam filmlerinden biri daha diyebiliriz. 14 yaşında bir çete tarafından cinayete zorlanan çocuğun, meziyetlerini kullanarak çeteden intikam alması sürecine yoğunlaşan yapım, adını ana karakterinin isminden alıyor. 14 yaşındaki .ocuk oyuncunun tekinsiz ifadeleri adeta filmi tek başına sürüklemesine yetiyor. Şiddetin duraksamadan nefeslerde hissedildiği film, Güney Kore sinemasının tüm nimetlerinden faydalanıyordu.

12345