29.05.2017

Ip Man 3: Rakipler Bitmez, Ip Man Devrilmez

Ülke olarak dövüş filmlerine hayranlığımız bilinen bir gerçek… Özellikle gençlik yıllarını Jackie Chan, Van Damme, Chuck Norris gibi aksiyon figürleri ile geçiren bir nesil olduğumuzu düşünürsek, bu türe karşı ayrı bir ilgimiz olduğu söylenebilir. Tabii bu türü sevdiren ülkelerin başında Çin ve Hong Kong sineması başta geliyor. Bu noktada bir dönem her erkek evladının odasının duvarını süsleyen Bruce Lee posterleri aklımıza gelecektir. İşte bu Bruce Lee’ye bu bağlılıklar düşünüldüğünde, ona dair her film Türkiye’de ilgi gördü. Bunlardan biri de doğrudan olmasa bile, dolaylı yoldan onunla ilgili olan Bruce Lee’ye Wing-chun dövüş sanatını öğreten dövüş hocasının hikâyesiydi. Uluslararası ismi Ip Man olan gerçekte adı Yip-man olan bu adamın hikâyesi dünya genelinde büyük başarı sağlayınca devam filmleri de kaçınılmaz oldu.

Wilson Yip’in çektiği ilk iki filmden sonra başarılı seriye ara filmler çekildi. Bu iki ara film numaralandırılmayarak “Legend is Born” ve “Final Fight” isimleriyle gösterime sunuldu. Bu iki ara filmin yönetmenliğini Herman Yau üstlenirken, esas serinin başrol oyuncusu Donnie Yen’in yerini her iki filmde de başka oyuncular devraldı. Gençliğinin anlatıldığı filmde Yu-Hang To, yaşlılığının anlatıldığı filmde ise Antony Chau-Sang Wong, Ip Man rolünü üstlendiler. Ancak tabii bu filmler çok fazla ilgi görmediğinden daha çok video piyasasından takip edilebildi. Yapımcı şirket de bunun farkında olduğundan serinin yeni filmini önceki iki filmden devralarak Ip Man 3 adıyla vizyona sokmayı tercih etti.

Filmin konusuna gelirsek, ilk iki filmle paralellik taşıyan bilindik bir hikaye seyirciyi bekliyor. Ip Man (Donnie Yen) artık saygın bir Wing-chun üstadıdır. Ancak Amerikalı bir adamın başında olduğu kötü adamlardan oluşan çete, oğlunun okuluna musallat olur. Ip Man, filmin ilk bölümünde bir yandan bu adamlarla mücadele ederken, bir yandan da ona ustalık konusunda meydan okuyan bir adamla uğraşması gerekecektir.

Aksiyon bakımından üçüncü filmin kusursuz bir devam filmi olduğunu söyleyebiliriz. Filmin her iki yarısında farklı olayların cereyan etmesi, filmin içinde sıkılmanızı engelleyen noktalardan biri olarak dikkat çekiyor. Ek olarak yan hikayelerle de desteklenen serinin üçüncü halkası, deyim yerindeyse doyurucu içeriğiyle aksiyon severleri ve bu serinin takipçilerini mutlu edecek bir film olarak nitelendirilebilir.

Filmin yan karakterlerinden biri olan Mike Tyson, filmin sürprizlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu tip bir hamleyi Bruce Lee’nin Ölüm Oyunu serisindeki Kerim Abdül Cabbar hamlesine benzetebiliriz. O ikilinin karşılaşması da unutulmaz arasında yer almıştı. Mike Tyson ise yeterince filmde verimli kullanılamasa da, hoş bir seçenek olarak filmin içine yediriliyor. Son filmdeki Bruce Lee ile ilgili göndermeler bu filmin içinde de yerini alarak, oyuncunun hayranları adına güzel bir anı olarak akıllara yerleşiyor.

Sonuç olarak serinin ilk iki filminden aldığı bayramı, dolu bir içerikle muntazam bir şekilde devam ettiren Ip Man 3 sinemaseverler için iyi bir seçenek olacaktır. Ülkemizde daha çok video piyasasında izlenen filmin izleyicilerine yönelik hamlesi ise tartışmalara vesile olacak cinsten denilebilir. Çünkü film genel dağıtımda Türkçe dublajla sinemadaki yerini alacağından orijinal dilinde filmi izlemek isteyenlerin tepki vereceği aşikar diye durumu belirtebiliriz. Dövüş filmlerine ilginiz varsa, ya da bu seriyi sinemada deneyimlemek istiyorsanız bize şimdiden iyi seyirler demek düşer.