11.06.2018

Işığımızın Emekçileri: Işıklı Dünyanın Arka Planı

Işığın Evimize Geliş Süreci

Belgesel yönetmeni Metin Avdaç, elektrik işçilerinin yaşamını uzun yıllara dayanan fotoğraf ve video çekimleri ile Işığımızın Emekçileri belgeselinde bir araya getirdi. Belgesel 11.Documentarist Belgesel Film Festivali kapsamında da gösterilecek.

Belgeselde, bizler rahat evlerimizde ışıkla yaşarken bunun gerisinde işçilerin çalışma koşullarını, elektriğin evlerimize gelene kadar yaşanılanları anlatıyor. Belgeselin ilk dakikalarında konuşan kişiler, kullanılan görüntüler izleyiciyi elektrik teknisyenlerinin yaşamına yavaş yavaş dahil ediyor. Belgeselin kurgusunda Thomas Balkenhol ve yönetmen Metin Avdaç başarılı bir işe imza atıyorlar.

Yakın Plan Çekimler

Bir elektrik arızasında bizler karanlıkta kalmaktan ne kadar şikâyetçi isek elektrik teknisyenleri de o kadar zorlu bir iş hayatının içinde yaşıyorlar. 2016 yılında yaşadığımız elektrik kesintilerini hepimiz hatırlarız. Elektrik işçileri kar demeden, buz demeden görevlerini en tehlikeli şartlarda yerine getirmeye çalışıyorlar. Metin Avdaç, kamerası ile 25-30 ya da 60 metre yüksekliği olan elektrik direklerine işçilerle birlikte tırmanarak yakın plan çekimlerle bizleri de o dünyaya dâhil ediyor. Bu anlamda işin içinden çekilmiş bir belgesel var karşımızda. Bu da yaşanan zorlukları hissetmemizde oldukça etkili oluyor. Ayrıca işçilerin yaşamının da içine girerek sadece onların kendi cümleleri ile değil,  yaşamlarını paylaştıkları eşlerinin gözünden de anlatıyor.

Ekip Ruhu

Tüm zorlu hava şartlarında çalışan elektrik işçileri için bu işin güzel yanları da var. Ekip ruhunu yaşamak bunlardan bir tanesi. Metin Avdaç da bize bu ekip ruhunu anlatmakta oldukça başarılı. 2006’dan 2017’ye, Çorlu’dan, Kocaeli, Sakarya’ya kadar uzanan bir coğrafyada yaşanan kazaları da gösteren belgesel iş kazalarında hayatını kaybeden işçilere adanmış. Belgesel emekçilerin dayanışma günü olan 1 Mayıs kutlamalarından görüntülerle bitiyor. Yönetmenin kendisinin de mırıldandığı güzel günler göreceğiz çocuklar, motorları maviliklere süreceğiz dizelerine 1 Mayıs kutlama alanında oynaşan çocuk görüntüleri eşlik ediyor. İş kazasında yaşamını yitiren işçiler, enerji olmadığı düşünülen direkte yaşanan patlama ile yanan işçinin anlattıklarının ardından bu görüntüler ve şarkıyı duymak umudun her yerde var olduğunu hatırlatıyor.

Işığımızın Emekçileri