18.03.2021

İstanbul Film Festivali 40. Yaşını Kutluyor

İstanbul Film Festivali 40 Yaşında

İKSV tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan–29 Haziran tarihlerinde izleyicisiyle buluşuyor.

Onat Kutlar’ın söylediği gibi, şimdi ve daima “Sinema bir şenliktir”

1 Nisan-29 Haziran tarihlerinde izleyiciyle buluşacak 40. İstanbul Film Festivali’nin afişi ve nisan ayı filmleri belli oldu.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor.

40. İstanbul Film Festivali 1 Nisan’da çevrimiçi gösterimlerle başlıyor. Festival 20 filmlik ilk seçkisiyle çevrimiçinde izleyiciyle buluşuyor ve nisan ayı boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü dört farklı filmi gösterime açıyor. Gösterimler, mayıs ve haziran aylarında sinema salonlarında, açık hava sinemasında ve yine çevrimiçi olarak devam edecek. Ulusal yarışmalar 20-29 Mayıs, Uluslararası Yarışma ise 18-28 Haziran’da yapılacak.

Bilet satışları 30 Mart’ta başlayacak, ilk gösterimse 1 Nisan Perşembe günü 21.00’de.

FESTİVALİN NİSAN AYI FİLMLERİ

▪️Sarayın Sessizliği (The Silences of the Palace) – Moufida Tlatli
▪️Aalto – Virpi Suutari
▪️Tufan Olmayacak (The Flood Won’t Come) – Marat Sargsyan
▪️180 Derece Kuralı (180 Degree Rule) – Farnoosh Samadi
▪️Aynalar (In The Mırror) – Laila Pakalnina
▪️Gönül İşleri (Love Affairs) – Emmanuel Mouret
▪️Düşüş (Falling) – Viggo Mortensen
▪️İki Aşığın Ölümü (The Killing of Two Lovers) – Robert Machoian
▪️Sevgili Yoldaşlar (Dear Comprades!) – Andrey Konchalovskiy
▪️Aşktan Sonra (After Love) – Aleem Khan
▪️Susmayan Köpek (The Dog Who Wouldn’t Be Quiet) – Ana Katz
▪️Üst Kattakiler (The People Upstairs) – Cesc Gay
▪️Şiddet Tekeli (The Monopoly of Violence) – Cesc Gay
▪️Asla Ağlamam ( I Never Cry) – Piotr Domalewski
▪️Luzzu – Alex Camilleri
▪️Possessor – Brandon Cronenberg
▪️Arkadaşlar Arasında (A Friendly Tale) – Daniel Cohen
▪️Son Banyo (The Last Bath) – David Bonneville
▪️Pazar Günleri (Sundays) – Alethea C. Avramis
▪️Köstebek Ajan (The Mole Agent) – Maite Alberdi

Festival afişi kolaj sanatçısı Selman Hoşgör’den

Ünü ülkemizin sınırlarını aşmış Londra temelli kolaj sanatçısı Selman Hoşgör tarafından hazırlanan 40. İstanbul Film Festivali afişleri, festivalin 40 yıldır sinema sanatçılarını, yönetmenleri ve izleyicileri birleştiren yapısından ilham alıyor. Dünyaca ünlü markalara ve dergilere kolajlar tasarlayan Selman Hoşgör fotoğraf, tipografi ve canlı renklerden oluşan yaratıcı bir dünyaya sahip.

Usta Yönetmen Alfred Hitchcock’a Ayrı Bir Bölüm

40. İstanbul Film Festivali’ni Nippon Paint sponsorluğundaki özel retrospektif bölümü bu yıl Alfred Hitchcock’a ayrıldı. Dahi sinemacı Alfred Hitchcock’un geçen yıl pandemi nedeniyle gösterimi yapılamayan 15 renkli filmi haziran ayında yenilenmiş kopyalarından sinema salonlarında gösterilecek.

Hitchcock Renkli bölümünde yer alan filmler:

Ölüm Kararı / Rope (1948)
Kapri Yıldızı / Under Capricorn (1949)
Cinayet Var / Dial M for Murder (3D) (1954)
Arka Pencere / Rear Window (1954)
Kelepçeli Âşık / To Catch A Thief (1955)
The Trouble with Harry (1955)
Tehlikeli Adam / The Man Who Knew Too Much (1956)
Ölüm Korkusu / Vertigo (1958)
Gizli Teşkilat / North by Northwest (1959)
Kuşlar / The Birds (1963)
Hırsız Kız / Marnie (1964)
Esrar Perdesi / Torn Curtain (1966)
Topaz (1969)
Cinnet / Frenzy (1972)
Aile Oyunu / Family Plot (1976)

Festivale başvurular devam ediyor

40. İstanbul Film Festivali’ne başvurular çevrimiçi alınıyor. Anadolu Efes’in desteklediği Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yer almak için son başvuru tarihi 26 Mart 2021. Başvurular, 2020-2021 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

Festivalde yarışma heyecanı

4o. İstanbul Film Festivali’nde bu yıl ulusal yarışmalar 20-29 Mayıs’ta, Uluslararası Yarışma 18-29 Haziran’da yapılacak. Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler, 29 Mayıs akşamı düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 30.000 TL ödül veriliyor. Seyfi Teoman İlk Film Ödülü bu yıldan itibaren önümüzdeki beş yıl boyunca elde edilen bireysel bağışların desteğiyle İKSV’nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından verilecek.

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmler bu ödüle aday olabiliyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmenler Zeynep Dadak, Leyla Yılmaz ve Orçun Behram yer alıyor.

Festival biletleri

Festivalin Nisan Seçkisi biletleri 29-30 Mart’ta İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından 31 Mart Çarşamba 10.30’dan itibaren genel satışa açılacak. İzleyiciler tek filmi 12 TL üzerinden, 20 filmlik kombine paketi ise 200 TL üzerinden satın alabilecekler.