02.03.2017

İstanbul Modern Sinema’da Festival Oᵌ

İstanbul Modern Sinema, kısa film dünyasından üç büyük festivali bir güne toplayarak “Festival O³” başlıklı bir kısa film maratonu hazırladı.

2013’ün en çok konuşulan ödüllü animasyonlarının buluştuğu Ottawa Animasyon Festivali “en iyiler” seçkisiyle, dünyanın en eski kısa film festivali olan Oberhausen Kısa Film Festivali, İsveç’ten Romanya’ya, belgeselden animasyona, öykülü filmden deneysele uzanan iki renkli programla 2013’ün en iyilerini sunacak.

Üçüncü kısa film seçkisi ise bu yıl Oscar yarışına aday olan kısa filmlerin bir araya geldiği “Oscar’dan Kısalar” başlıklı program. Programda bu yıl 86. Oscar Ödül Töreni’nde “En İyi Kısa Film” ödülünü alan Danimarkalı yönetmen Anders Walter’ın Helyum isimli filmi de yer alıyor.

Oberhausen Dünya Turunda (13.00, 15.00)

50 yılı aşkın süredir devam eden ve dünyanın en prestijli kısa film etkinliklerinden Uluslararası Oberhausen Kısa Film Festivali’nin “Dünya Turunda” programıFestival O³kapsamında izlenebilecek. Roman Polanski ve George Lucas gibi isimlerin ilk filmlerine de evsahipliği yapmış olan festivalin dünya turu programı bu yıl 19 ülke ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu 50 büyük şehri dolaşacak.

Uluslararası Yarışma (13.00)

Her yıl 90’ın üzerinde ülkeden yaklaşık 5000 adayın katıldığı yarışmanın bu yılki Sinema Yazarları ödülünü alan Buffalo Ölüm Maskesi (Buffalo Death Mask) isimli filmin de yer aldığı uluslararası yarışma filmlerinden bir seçkiyi bu bölümde izlenebilecek.

Almanya Yarışması (15.00)

GeçmişteDoris Dörrie, Harun Farocki, Werner Herzog gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin de kısa filmleriyle katıldıkları yarışmanın bu yılki seçkisinde yeni medya sanatçısı Bjørn Melhus’un otel odasında gerçekleşen bir şeytan çıkarma ritüelini konu alan filminin yanı sıra kurmacadan animasyona farklı yapımlar da yer alıyor.

Ottawa’nın En İyileri 2013, Uluslararası Tur (17.00)

Ottawa Uluslararası Animasyon Festivali, Kuzey Amerika’nın en büyüğü olma özelliğine sahip. Her yıl eylül ayında Kanada’nın Ottawa kentinde dünyaca ünlü birçok animasyon film yapımcısının katılımıyla gerçekleşen festivalin resmi yarışmasının kazananları ile seyirci favorilerinden oluşan “Ottawa’nın En İyileri 2013” seçkisi İstanbul Modern Sinema’ya konuk oluyor.

Oscar’dan Kısalar: Canlı Çekim (19.00)

2006 yılından beri Oscar’a aday olan kısa filmleri sinema salonlarında izleyiciyle buluşturan “Oscar Adayı Kısa Filmler” programı bu yıl da ABD ve Kanada’nın yanı sıra İstanbul Modern Sinema’da izlenebilecek. Seçki, Oscar’a aday Canlı Çekim Kısa filmlere yer veriyor. Filmler arasında bu yıl ödül alan Danimarkalı yönetmen Anders Walter’ın Helyum’u da yer alıyor. Filmde ölmekte olan küçük bir çocuğun hastanenin temizlik görevlisiyle arasında gelişen sıcak ilişki sayesinde yeniden hayata bağlanması anlatılıyor.