18.02.2018

İstanbul Yankıları Türkiye Galasını !f İstanbul’da Yaptı

İtalyan Yönetmenden İstanbul’a Aşkın Filmi!

İş Bankası Maximum Kart’ın ana partnerliğinde devam eden 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin ikinci günü de !f Yeni heyecanıyla geçti. Giulia Frati’nin yönettiği, yapımcıları arasında Mehmet Altıoklar’ın da bulunduğu “İstanbul Echoes / İstanbul Yankıları”, bu yıl ilk kez verilecek !f Yeni Seyirci Ödülü için yarışıyor.

İş Bankası Maximum Kart’ınana partnerliğinde devam eden17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin ikinci gününde !f Yeni heyecanı da devam etti. İtalyan yönetmen Giulia Frati’nin 2010’da Sulukule’den başlayarak İstanbul’daki kentsel dönüşümün izini sürerken; midyeciden yorgancıya, simitçiden perdeciye ve daha nicesine, İstanbul’un seslerinin de peşine düştüğü belgeseli “İstanbul Echoes / İstanbul Yankıları”, Türkiye galası16 Şubat’ta !f İstanbul’da yaptı.

Bu yıl ilki verilecek !f Yeni Seyirci Ödülü için seyirci karşısına çıkan “İstanbul Yankıları”nın gösterimine, yönetmen Giulia Frati, filmin yapımcılarından Mehmet Alabora ve filmin ana karakterlerindenHurdacı Kâmil ile hip-hop grubu Tahribad-ı İsyanda katıldı.

Mehmet Altıoklar: “Hiçbir çalışmam bana bu kadar dokunmadı!”

Gösterimin ardından yapılan söyleşide, Giulia Frati, İstanbul’a 2007’de geldiğini ve şehre adeta âşık olduğunu söyledi ve “Bubir aşk hikâyesiydi aslında” sözleriyle filmini açıklarken; filmde de rol alan, ünlü hip-hop grubu Tahribad-ı İsyan da, “Biz de söz yazarken ya da şarkı yazarken olduğu gibi, 10 yıl sonrasında geriye baktığımızda güzel bir anı olması için oynadık bu filmde. 10-15 yıl sonra çocuklarımıza ‘burada şu vardı, bu vardı’ diye anlatabileceğimiz bir film olmuş” dedi.

Filmin yapımcılarından Mehmet Altıoklar ise, filmde katkısının bulunmasından duyduğu mutluluğu şu sözlerle açıkladı: “Yaklaşık 1000 bölümlük dizi yaptım, 5 de uzun metraj film… Ama hiçbiri bana bu film kadar dokunmadı!”