20.06.2017

İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi

walkabout

Walkabout (1971)

Aykırı ve yenilikçi işleriyle tanıdığımız Nicolas Roeg’un “Performance”dan bir sonraki filmi “Walkabout”, Avustralya’nın ıssız bucaksız çölünde kaybolmuş iki kardeşin bu süre içerisinde bir aborjinle geçirdiği günlere odaklanıyor.   Roeg’un şiirsel anlatımı, büyüleyici görüntüler ve avantgarde müzik çalışması ile birleşince sinema tarihinin en stilize filmlerinden biriyle karşılaşıyoruz. Atmosfer açısından gündüz düşü etkisi yaratan, tarifi zor bir film bu kısacası.

 

.Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday (1971)

John Schlesinger’ın dört dalda Oscar’a aday olan filmi, üçlü bir aşk öyküsüne derinlik katabilen ender filmlerden. İlişkiler, aldatmalar, aile kurumu, cinsellik gibi konular üzerine cesur bir yaklaşım getirdiği söylenebilir. Finch-Jackson-Head üçlüsünün uyumu dışında, queer sinemanın en özel örneklerinden biri Sunday Bloody Sunday.

 

peeping tom

Peeping Tom (1960)

Kamerasıyla kurbanlarını dikizleyen genç bir katilin hikâyesi, Michael Powell’ın yaratıcılığıyla buluşuyor. Modern  sinemanın başyapıtlarından olan Peeping Tom, özgün sinema dilinden yarattığı  saf gerilim duygusuna kadar sinefillerin izlerken gözünü alamayacağı bir eser. Slasher türünün de atalarından…

 

12345