20.06.2017

İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi

the fallen idol

The Fallen Idol (1948)

Bir cinayet olayının, küçük bir çocuğun odağa alınarak anlatıldığı  The Fallen Idol, İngiliz kara-filminin mihenk taşlarından. Başından finaline kadar yarattığı diken üstü gerilim atmosferiyle izleyiciyi sürükleyici bir ‘bulmaca’ya davet eden film, The Third Man ile tanınan Carol Reed’in en iyi işlerinden. Kara-filmin gizemli geçitlerinde kaybolmak isteyenler, filmden büyük keyif alacaktır.

 

brazil

Brazil (1985)

Tüm Terry Gilliam filmleri arasında tepe noktası sayılabilecek Brazil, uçuk ve tuhaf bilimkurgu tanımlamasını hak ediyor. Düşsel  atmosferi, yaratıcı set tasarımları, müzikleri ve etkili alt metinleriyle Gilliam evreninin tüm kodlarını içinde barındıran bir film Brazil. Dramatik açıdan dengeli tonunu, yönetmenin tüm aşırılıklarına rağmen hiçbir anında kaybetmediğini eklemek gerek.

 

kes

Kes (1969)

Ken Loach, küçük bir çocuğun kuşuyla kurduğu bağı, sosyal gerçekçi bir taban üzerinden resmediyor. Yalın bir sinemasal ton tutturan film, İngiliz Kitchen sink akımının bilindik örneklerinden biri. Ezilen bir sınıf üzerinden baskı ve kontrol gibi kavramlara karşılık bulmaya çalışıyor Kes. Bunda yüzde yüz anlamda başarılı olduğunu ve dönemin İngiltere’sinden çarpıcı kesitler sunduğunu söyleyebiliriz. 

 

12345