23.04.2019

İzlenmeye Değer 20 Doğu Avrupa Bilim Kurgu Filmi

15. The Man From The First Century (Oldrich Lipsky, 1962)

The Man From The First Century, Çekoslovakya bir bilim kurgu komedisidir. Mütevazı bir döşemeci olan Joseph, yanlışlıkla kendisini uzaya fırlatır ve beşyüz yıl gelecekteki dünyaya geri döneri. İlk bakışta, dünya nihayet bütün sorunlarını çözmüş gibi gözüküyordu, barış ve düzen vardı. Kesin bir şekilde söylenebilir ki bu filmde komünist projenin başarısını ima eden ideolojik bir alt metin var.

Joseph bu ütopyada ilk başta mutlu, ancak sonralarda aşk ve arzu birbirine karışıyor. Ayrıca filmin set tasarımı oldukça etkileyici ve cast gerçekten mükemmel.

14. Tomorrow I’ll Wake Up and Scald Myself with Tea (Jindrich Polak, 1977)

Tomorrow I’ll Wake up and Scald Myself with Tea, zaman yolculuğu hakkında biraz taşlamalı bir komedi bilim kurgu filmi. Eski Nazilerden oluşan bir grup, İkinci Dünya Savaşının sonucunu değiştirmek için geçmişe ajan gönderiyor. Ne yazık ki, ya da belki de iyi ki, zaman yolcusu bir kruvasan üzerinde tıkınarak ölüyor. Ajanın ikiz kardeşi, kardeşinin karısının hislerini korumak için onun kimliğine bürünmeye karar verdiğinde, beklenmedik bir şekilde nazi zaman yolculuğunun bir parçası haline gelir. Bu, ciddi bir bilim kurgu filminden çok uzaktır ve özel efektler oldukça eskidir. Ancak film zaman yolculuğu konusunda olduça orijinal ve eğlenceli bir seyir sunuyor bizlere.