23.04.2019

İzlenmeye Değer 20 Doğu Avrupa Bilim Kurgu Filmi

4. Ikarie XB-1 (Jindrich Polak, 1963)

Jindrich Polak, İkarie XB-1 sayesinde Çek bilim kurgusunun en çok bilinen kişisidir. Bu film, Stanley Kubrick’in 2001: A Soace Odyssey’i yaratırken araştırıp incelediği yapıtlardan birisiydi.

Film 2163 yılını gösteriyor. Bir ekip, Alpha Centauri’nin yörüngesindeki gizemli bir gezegene gönderilir. Yolculuk ekip için sadece yirmi sekiz ay gibi hissedilirken, yolculuk sırasında dünyada on beş yıl geçmiştir.Polak gemideki hayatın hislerini seyirciye hissettirmek için çok ince ve özenli ayrıntılar veriyor.

Tarzdaki öncüllerinin çoğundan farklı olarak bu film, inanılabilir ve gerçekleşmesi mümkün bir konu ile ilerliyor. Film ayrıca Çek sinemasından Zdenek Liska tarafından mükemmel bir skor alıyor.

3. Solaris (Andrei Tarkovsky, 1972)

Stalker gibi, Solaris de Stanislaw Lem’in aynı isimli romanından bir serbest uyarlama. Ve yine Stalker’da olduğu gibi Solaris’de de, genel olarak sığ bakılan bu türe felsefi ve duygusal bir derinlik getirmesi için yoğun bir çaba gösterir. Filmin oldukça ikonik ve ünlü sahnelerinden birisi olan fütüristik kentin dolambaçlı yollarındaki uzun araba yolculuğu sahnesi de dahil olmak üzere filmin dünyadaki çekimlerin çoğu siyah beyazdır. Bu oldukça uzun, yavaş ve sessiz olan sahne, izleyicilerin çoğunun kafasını karıştıyor ki amacı da bu. Tarkovsky verdiği bir açıklamada, sadece aksiyon ve gösteri isteyen seyircilerin sabrını test etmek ve onların can sıkıntısı çekmesini istediğini söylemişti. Ancak çoğu kişi için bu sahne gizemli ve ilgi çekici bir durum oluşturmuştu.

Filmin ana karakteri olan Kris Kelvin, ekip üyeleri arasındaki psikolojik rahatsızlıkları araştırmak için bir uzay istasyonuna giden psikolog.Bu sorunların nedeninin Solaris gezegeninin yakınlığı olduğu konusunda şüpheleniyor.