15.07.2018

İzleyende Bir Adaya Kaçma İsteği Yaratacak Filmler

Mamma Mia (2008)

Sophie Sheridan annesi Donna ve nişanlısı Sky ile Yunanistan'da Villa Donna Otelini işletirler. Sky ve Sophie'nin düğünleri yaklaşmaktadır. Sophie babasını hiç tanımamıştır. Annesinin günlüğünü bulur ve üç olası babasını annesinden ve nişanlısından gizli düğüne çağırır. Olası babaları ise Amerikalı mimar Sam Carmichael, İngiliz bankacı Harry Bright ve İsveçli gezi yazarı ve denizci Bill Anderson'dır.

 

Zorba the Greek (1964)

Özgün adı Alexis Zorbas olan filmde, mutsuz İngiliz yazar, Yunan asıllı Basil'e (Alan Bates) Yunan adalarından biri olan Girit'te bir maden ocağı miras kalmıştır. Adaya gelen Basil burada kaba saba ama hayata şehvetle bağlı orta yaşlı bir Yunanlı olan Alexis Zorba (Anthony Quinn) ile tanışır. Zorba'nın hayat tarzının bir parçası da yenilgileri umursamamaktır. Zorba sayesinde Yunanlıların dünyevi zevklerini keşfettikçe Basil'in hayata bakış açısı git gide değişmeye başlar. Filmin müzikleri Mikis Theodorakis’e aittir ve en az film kadar ünlüdür.

Papillon (1973)

Suçsuz olduğu halde mahkûm edilen Papillon ve mahkûm gemisinde tanıştığı arkadaşı banker Dega, Fransız Guyanası'na gönderilmişlerdir. Burası kaçması imkânsız bir hapishanedir. Mahkumlara çok kötü şartlarda çalıştırılmakta ve yaşamaya çalışmaktadırlar. Kaçmayı aklına koyan iki arkadaşın hikâyesinde, özgürlüğe adanmış bir film ve film kadar güzel olan film müzikleri bulacaksınız.

Captain Corelli's Mandolin (2001)

Yıl 1941, II. Dünya Savaşı sürmektedir. Almanlarla ittifak yapan İtalyanlar, Yunan adası Cephallonia'yı işgal etmeye başlarlar. Düzeni sağlamak üzere bir İtalyan topçu birliği adaya gelir. Birlikte yer alan subaylardan Yüzbaşı Corelli, bir yandan Yunanlılarla yan yana barış içinde yaşamanın yollarını arar ve müzik festivalleri gibi etkinliklere katılırken, köy doktorunun güzel kızı Pelagia'ya aşık olur.

The Island (2005)

Lincoln Six-Echo (McGregor) ve Jordan Two-Delta (Johansson), 21. yüzyılın ortalarında, yer altında bir tesiste yaşayan yüzlerce kişiden ikisidir. Bu tesisin tüm sakinleri gibi, günlük hayatları sıkı kontrol altındadır. Buradan çıkmanın tek yolu, ve herkesin ortak umudu; çekilişle “Ada”ya gitmek için seçilmektir. Orası, raporlara göre, dünyada meydana gelen ve tesis sakinleri hariç gezegendeki herkesin canını alan ekolojik felaketten geriye kalan tek temiz ve yaşanabilir kara parçasıdır.

Shutter Island (2010)

Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurları , Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası’nda bulunan Ashecliffe Hastanesi'ne soruşturma yapmak için gelir. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokacak, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar zorlanacaktır.

ADA: Zombilerin Düğünü

Evet, bu da listenin sürprizi olsun!

Ada: Zombilerin Düğünü", Büyükada'da geçen bir katliam öyküsünü anlatıyor. Birbirlerini uzun süredir tanıyan beş kişilik bir kanka grubu, ortak bir arkadaşlarının düğününe katılmak üzere dümeni Büyükada'ya kırar. Başlarına gelecek talihsiz olaylardan bihaber olan kahramanlarımızdan Erhan, düğünü ve uzun aralıklarla bir araya gelebilen ekibin mutlu anlarını kayda alabilmek için yanında bir kamera getirmiştir ve sürekli çekim yapmaktadır. Film boyunca tüm izlenenler, bu kameraya yansıyanlardır. Düğünün ilerleyen saatlerinde davetlilere saldıran bir grup zombi, ortalığı kan gölüne çevirir. Grup bir yandan adadan kaçabilmek için mücadele ederken, diğer yandan mahsur kalan arkadaşlarını kurtarmak için çabalayacaklar.