22.11.2015

İzmir’de Altın Kedi’ler Dağıtıldı

e824fb63-f021-4d83-924d-b3db0007a5e2

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde bu yıl ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde verilen Altın Kedi Ödülleri sahiplerini buldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle KültürPark’ta yapılan ödül töreni, Blue Note Orkestrası’nın konseriyle başladı. Ödül töreni açılış konuşmasını yapan festival direktörü Yusuf Saygı, “Bir hafta boyunca İzmir’de sinema konuşuldu. Salonları dolduran, ilgilenen, destek olan herkese teşekkür ederiz. Katettiğimiz en güzel yol da artık festivali sadece belli bir yerde belli bir salonda yapmıyoruz. Tüm İzmir’in bizi desteklediğini biliyor, hissediyoruz. Bu bizi ilerisi için motive ediyor. Sinema İzmir’e çok yakışıyor, hep beraber İzmir’i sinemayla daha iyi tanıtabiliriz” ifadelerinde bulundu.

ALTIN KEDİ ÖDÜLLERİ

Ulusal Kategoride

Birincilik Ödülü:  Sadakat / Fidelity (İlker Çatak)

sadakat

Güçlü kadın karakterin üzerinden kişisel bir yolla önemli bir sosyal ve politik soruna değindiği İlker Çatak filmi Sadakat, bizi Gezi Parkı dönemine götürüyor. Zalimler ve mazlumların yanı sıra kendi geleceğini, ailesini, çıkarlarını düşünen üçüncü  bir cephenin daha olduğunu vurgulayan film, bir duruş göstermek yerine kararı seyirciye bırakıyor. Ödülü yönetmen adına alan filmin oyuncularından Özer Arslan ödülü tüm Gezi’de kaybettiğimiz insanlara adadı ve “Ülkemizde umuda, sanatın desteklenmesine ve yüceltilmesine çok ihtiyacımız var. Burada bu ödülü almak çok önemli. Filmi Gezi’den etkilenerek yapmıştık. Gezi bizim nesil için bir şeyler için savaşmadan sadece severek direnerek kazabileceğimiz bir simgeydi.” açıklamalarında bulundu.

İkincilik Ödülü: Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film / A Short Film About Wong Kar Wai (Ömer Çapoğlu / Serdar Önal)

kar wai

Yurtiçi ve yurtdışı birçok festivalde gösterilen ve çeşitli ödüller alan “Wong Kar Wai üzerine kısa bir film”, Ömer Çapoğlu ve Serdar Önal‘ın ilk filmi. Lise arkadaşı olan iki ismin üç senelerini alan filmin konusuna gelirsek; Sevgilisi tarafından terk edilen ve bunun şokunu atlatmaya çalışan Harun korsan film satıcısına gider ve hayatı değişir. Alışılagelmiş satıcıların dışında olan adam, Harun’a sıkıntılarını da hesaba katıp Wong Kar Wai filmleri önerir. İzlediği her Kar Wai filmiyle hayatını bağdaştıran ve karakterini değiştiren Harun, bu depresyondan çıkış yolunu Wong Kar Wai filmlerinde bulmuştur. Önal ve Çapoğlu ikilisinin Wong Kar Wai filmlerine hayranlığı yalnızca isimle ya da Harun’un değişimiyle kalmıyor, aynı zamanda film de paralel olarak ton değiştiriyor. Çapoğlu ve Önal, filmi Wong Kar Wai’ye izletme amacında olduklarını ama şu ana kadar herhangi bir geri dönüş alamadıklarını belirttiler.

Üçüncülük Ödülü: Duvarların Ardı / Beyond The Walls (Umut Güven)

duvarların ardı

 

Son dönemde dünyadaki kanayan yara mülteci sorununa değinen film konu itibariyle vurucu olsa da sanatsal açıdan yetersiz bir film. Ödülü almak için sahneye çıkan Umut Güven, filme konu olan ailenin dağıldığını ve mülteci sorununun çözülmesini umduğunu söyledi.

 

Gençlik Ödülü: Tuhaf Zamanlar / Weird Times (Mehmet Emrah Erkanı)

tuhaf zamanlar

 

Yönetmenliğini Mehmet Emrah Erkanı‘nın yaptığı, başrolünde Münir Can Cindoruk‘un bulunduğu film Türkiye’de trans birey olmanın zorluklarını anlatan etkili bir yapım. 10 dakikalık bir film olmasına rağmen transların yaşadığı sıkıntılara ışık tutabilen Tuhaf Zamanlar, fazla detaya girmeden derdini anlatıyor. Film sonrası izleyicinin karşısına çıkan yönetmen Erkanı, oyuncu Cindoruk ve filmin yapımcısı Gönül Arslan açıklamalarda bulundu. Karakteriyle ilgili konuşan Münir Can Cindoruk, role hazırlanırken fazla zorlanmadığını çünkü her gün karşılaştığımız ve hayatın içinden bir karakteri canlandırdığını dile getirdi. Esas zorlu görevin ise onun kostüm, makyaj işleriyle uğraşan teknik ekibin olduğunu vurguladı. Yönetmen Erkanı ise yine trans birey merkezli daha politik ve İstanbul kaosunu barındıran uzun metraj projeleri olduğunu vurguladı.

En İyi Animasyon Ödülü: Altın Vuruş / Golden Shot (Gökalp Gönen)

En İyi Belgesel Ödülü: Godesbana / Godesbana (Nursena Şimşek)

En İyi Deneysel Ödülü: Aidiyet / Belonging (Serkan Ertekin)

altın vuruş   godesbana aidiyet

Uluslararası Kategoride

Birincilik Ödülü: Dawno Temu Na Slasku / A Long Time Ago İn Silesia (Tomasz Protokowicz)

İkincilik Ödülü: Kozmak / Wound (Alireza Salmanpour / Younes Tarrahi)

Üçüncülük Ödülü: Sormeh / Sormeh (Azadeh  Ghochagh)

ö kozmak sormeh