14.07.2018

Beş Cümlede James Cameron

Konuk yazar: Oğuz Albayrak

– İnsanlar benim mükemmelci biri olduğum yolunda şeyler söylüyor ama ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Mükemmelden ziyade doğru olanı yapmak için çalışan biriyim. (Titanic’in günde on iki saati aşan su içindeki çekimlerine dayanabilmek için bacaklarına B12 vitamini enjekte ettirdiği bilinmektedir)

– Senaryo okuma gibi bir alışkanlığım hiç olmadı. Okumaktan ziyade yazarım.

– En saf ve ucuz tecrübemdi. “Yokedici” bu anlamda benim için farklı bir noktada durmaktadır. (ilk 100, 200 hatta tahminen 350 milyon dolar’a malolan Avatar’a istinaden ilk 350 milyon dolarlık bütçeyi onaylatabilen yegane yönetmen)

– Eğer Titanic’i bugünlerde çekmeye karar vermiş olsaydım her şey çok farklı olurdu. Devasa setler kurmak ya da en romantik öpüşme sahnesini çekmek için yedi gün beklemek zorunda kalmazdım. Artık CGI ile her şey çok daha kolay ve bu da bizim işimizi oldukça hızlandırıyor.

Steven Spielberg ile “Jurassic Park” kitabının hakları için mücadele ederken birkaç saat fark ile kaybeden ben oldum. Ne zaman film gösterime girdi ve içimden kitap doğru insanın ellerine geçmiş dedim çünkü Steven sekiz yaşındaki çocukların ve ailelerin beğeneceği aynı zamanda korku ve gerilim unsurları son derece dengeli olan bir dinozor filmi çekmişti. Benim elimde ise daha ziyade dinozorlar merkezli bir “Yaratığın Dönüşü” izleyecektiniz.