29.05.2015

James McAvoy’dan En İyi 5 Performans

James-McAvoy

Inside, I’m Dancing (2004)

2004 yapımı İrlandalı yönetmen Damien O’Donnell’in filminde, felç nedeniyle elini kullanamayan ve tekerlekli sandalyeye mahkûm Rory O’Shea’i canlandıran James McAvoy için bu rolle sinema dünyasında adını duyurmaya başladı. Engellerine rağmen neşeli ve aykırı bir karakteri başarıyla yansıttığı film, McAvoy’un performansından bağımsız izlenmesi gereken filmlerden.

.

Atonement (2007)

Ian McEwan’ın romanından uyarlama olan film, yönetmen Joe Wright ve müziklerinin sahibi Dario Marianelli’nin müthiş uyumuyla adeta bir sanat eseri. 13 yaşında ablasıyla hizmetçinin oğlu arasında olanları gören Briony sayesinde kaderleri birbirine bağlanan üç kişinin hikâyesini anlatıyor film. James McAvoy ve Keira Knightley de üstün performanslarıyla filmin tuzu biberi.

.

Filth (2013)

Irvine Welsh’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde geçmişi peşini bırakmayan ve uyuşturucu bağımlılığı olan anti kahraman polis memuru Bruce Robertson’u canlandıran McAvoy, bu rolle BAFTA en iyi erkek oyuncu ödülünü de aldı. Komediden drama keskin bir geçiş yapan film, değişen temposu ve müzikleriyle izlemeye değer.

.

Trance (2013)

Usta yönetmen Danny Boyle’ın son filmi olan Trance, kafasına aldığı darbe yüzünden müzeden çaldığı tabloyu nereye sakladığını unutan bir hırsızın (McAvoy) hatırlamak için hipnozla geçmişine yaptığı yolculuğu konu alıyor. McAvoy’un oyunculuğu ve Boyle’ın dokunuşlarıyla ortalama üstü bir suç filmi.

.

X-Men: Days Of Future Past (2014)

Ünlü çizgi roman uyarlaması X-Men serisinde Profesör X’in gençliğini oynadı. X-Men: First Class film olarak daha iyi olsa da McAvoy’un Days of Future Past’teki performansı çok daha etkileyiciydi.