07.08.2020

Jane Austen Hayranlarını Mutlu Edecek 7 Film

1. Becoming Jane (2007)

Jane Austen’ın hayatından kesitler yansıtan bu film, Austen hayranları ve klasik roman okurları için izlemesi çok keyifli bir yapımdır. Jane Austen’ın İngiliz edebiyat dünyasına kazandırdığı vazgeçilmez klasiklerini nasıl yazmaya başladığını ve hayatındaki hangi olayların en meşhur romanı “Aşk ve Gurur” ’a ilham olduğunu anlatan bu filmde, bu sefer baş kahraman Austen’ın karakterleri değil, ta kendisidir. Jane Austen’ın hayatıyla ilgili kimisi efsane, kimisi ise gerçeklere dayanan hikayeler geçmişten günümüze gelmiştir.

Filmde gerçeklerden yola çıkılarak Austen’ın, (Anne Hathaway) yirmili yaşlarında büyük bir aşk yaşadığı bilinen Tom Lefroy (James MacAvoy) ile olan ilişkisine odaklanılır ve yazar olma yolundaki süreci anlatılır. İzleyenler Austen’ın romanlarının neden hep mutlu son ile bittiğini daha iyi anlayacaklardır.

2. Pride and Prejudice (2005)

Jane Austen romanlarının en başarılı film adaptasyonlarından biri olan “Gurur ve Önyargı” muazzam bir görsel şölen. Adeta tablo gibi olan film karelerinde İngiltere topraklarının yemyeşil ve uçsuz bucaksız doğa manzaralarını izliyorsunuz. Capcanlı renkler, kostümler, danslar ve müzikler eşliğinde on sekizinci yüzyıla ışınlanıyorsunuz.

“Gurur ve Önyargı” Elizabet Bennett (Keira Knightley) ile Mr. Dracy’nin (Matthew Macfadyen) çekişmeli aşk hikayesini anlatıyor. Bu hikâye aynı zamanda bir direniş hikayesi. Elizabeth Bennett zamanın toplumsal değerlerine, bir kadın olarak kendisinden beklenenlere, ailesinin ve toplumun ona çizdiği sınırlara karşı direniyor ve benliğini korumak adına savaşıyor.

Filmin “En İyi Kadın”, “En İyi Sanat Direktörlüğü”, “En İyi Kostüm Tasarımı” ve “En İyi Müzik” dallarında Oscar adaylığı bulunmaktadır.

123