15.04.2021

Jane Austen Hayranları için Uyarlama 7 Film

1. Becoming Jane (2007)

Jane Austen’ın hayatından kesitler sunan “Aşkın Kitabı” filmi, Austen hayranları ve romantik dönem klasik roman okurları için izlemesi çok keyifli bir yapımdır. Jane Austen’ın İngiliz edebiyat dünyasına kazandırdığı vazgeçilmez klasiklerini nasıl yazmaya başladığını ve hayatındaki hangi olayların en meşhur romanı “Aşk ve Gurur” ’a ilham olduğunu anlatan filmde, bu sefer baş kahraman Austen’ın karakterleri değil, ta kendisidir. Jane Austen’ın hayatıyla ilgili kimisi efsane, kimisi ise gerçeklere dayanan hikayeler geçmişten günümüze gelmiştir.

Filmde gerçeklerden yola çıkılarak Austen’ın, (Anne Hathaway) yirmili yaşlarında büyük bir aşk yaşadığı bilinen Tom Lefroy (James MacAvoy) ile olan ilişkisine odaklanılır ve yazar olma yolundaki süreci anlatılır. Bu yapımı izleyenler Austen’ın romanlarının neden hep mutlu son ile bittiğini daha iyi anlayacaklardır. Austen, kendi hayatında yaşadığı hayal kırıklıklarını sanki romanlarında yazdığı mutlu sonlarla telafi etmiş.

2. Pride and Prejudice (2005)

Jane Austen romanlarının en başarılı film adaptasyonlarından biri olan “Gurur ve Önyargı” muazzam bir görsel şölen. Adeta tablo gibi olan film karelerinde İngiltere topraklarının yemyeşil ve uçsuz bucaksız doğa manzaralarını izliyorsunuz. Capcanlı renkler, kostümler, danslar ve müzikler eşliğinde on sekizinci yüzyıla ışınlanıyorsunuz. Film, Austen’ın en meşhur romanına yakışır bir uyarlama olmuş.

“Gurur ve Önyargı” Elizabet Bennett (Keira Knightley) ile Mr. Dracy’nin (Matthew Macfadyen) çekişmeli aşk hikayesini anlatıyor. Bu hikaye aynı zamanda bir kadının direniş hikayesi. Elizabeth Bennett zamanın toplumsal değerlerine, bir kadın olarak kendisinden beklenenlere, ailesinin ve toplumun ona çizdiği sınırlara karşı direniyor ve benliğini korumak adına savaşıyor. Bu sebeple Austen’ın zamanının çok ötesinde, vizyoner bir yazar olduğunu söyleyebiliriz.

Filmin “En İyi Kadın”, “En İyi Sanat Direktörlüğü”, “En İyi Kostüm Tasarımı” ve “En İyi Müzik” dallarında Oscar adaylığı bulunmaktadır.

123