30.05.2017

Jaws: Denizden Gelen Korku 40 Yaşında

40 evet tam 40 yıl önce sinema tarihinin en çok insan üzerinde etki bırakan filmi Jaws gösterime girdiğinde yapımcılar dahil kimse gişeden bu kadar çok para kazanacağını tahmin etmiyordu. Film enflasyona vurulunca bugün gösterime girmiş olsaydı tam bir milyar kırk milyon dolar para kazanmış durumda olacaktı. Biraz garip bir istatistik zira hem denize girme ve açılma korkusunu tetiklesin hem de bu kadar izlenilen bir film olsun… Jaws’ı bu denli sevdiren şey nedir bilinmez ama kırkıncı yılında filme dair dört detay ile yapıma bir selam edelim dedik.

1-Filmin yapımcıları David Brown ve Richard Zanuck kitabı okumuş sevmiş iki isimdi. Sinemaya uyarlamak konusunda istekliler lakin denizden tekneye fırlayıp adam öldüren bir köpekbalığı filmi yapmak için tekniğin henüz yeterli olmadığını düşündükleri için istekleri fanteziden öte bir durum değildi onlar için.

2-Spielberg başrol için tanınmamış birini yapımcı stüdyo ise işleri kolaylaştırmak için her zaman ki gibi bilinen bir ismi istiyordu. Bir partide oyuncu ajanlarından biri Roy Schneider’ı Spielberg’e takdim ettikten sonra yapılan ayaküstü sohbet esnasında Spielberg filmin taslağından biraz bahsedince Schneider biraz da dalga geçmek için “Beni düşünmez misin?” diye sorar ve rolün sahibi olur

3-Film için mekan arayışına girildiği zaman ekip çok zorlanmıştı zira ellerindeki alternatiflerin herhangi birinde yapılacak çekimler esnasında seçilmesi muhtemel olan mekanlarda deniz çok bulanık eğer deniz bulanık değilse de kara kameranın her açısından görüntüye dahil oluyordu. Bu yüzden de gerekli izinler için son derece katı kuralları olsa da daha önce hiç çekim yapılmamış Jamaika’nın Martha Wineyard bölgesi seçildi.

4-Filmin ilk kurbanı Susan Backlinie bir oyuncu değil sadece dublördü. Spielberg’de ilk kurbanın hayatını kaybettiği bu sekansta köpekbalığını gösterme taraftarı olmadığı için oyun gücünün önemi sebebiyle aldığı karardan tedirginlik duymaya başladı. Korkulan olmadı ve son derece karmaşık bir düzenek ile sağa sola ve batıp çıkma hareketleri yaptırılan Backlinie Spielberg’e göre Oscarlık performans sergiledi.