12.02.2018

Jean-Pierre Jeunet, Guillermo del Toro’yu Filmlerinden Sahne Çalmakla Suçladı

Jean-Pierre Jeunet, Guillermo del Toro’nun The Shape of Water’da Amelie ve Delicatessen filmlerinden sahne çaldığını söyledi.

Oscar’ın favorilerinden The Shape of Water, bir süre önce intihalle suçlanmıştı. Şimdi de Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet‘nin Amelie ve kült klasiği Delicatessen‘den sahne çalmakla suçlanıyor, hem de filmlerin yönetmeni tarafından.

Jean-Pierre Jeunet’nin kara komedisi Delicatessen 1991 yılında vizyona girmiş ve hızlıca bir kült haline gelmiş ancak Fransız yönetmenin ününü dünyaya duyuran filmi Amelie olmuştu. Jeunet, Guillermo del Toro‘yu bu filmlerden neredeyse birebir sahne kopyalamakla suçladı.

The Shape of Water‘da Sally Hawkins ve Richard Jenkins‘in eski bir Hollywood filmini izlerken birlikte step dansına başladıkları sahne Jeunet’ye göre Delicatessen’den aşırma. Jeunet, bu sahne için “Mutlaka ki aklında Delicatessen vardı” diyor. Sözlerine “Onu tabii ki bu intihal için dava etmeyeceğim, bu benim tarzım değil. Ancak Guillermo bunları aslında yapmayacak kadar yetenekli bir yönetmen.” diye devam ediyor. Jeunet, del Toro’ya bu konuda email attığını ve neden kendi fikirlerini çaldığını sorduğunu da ekliyor. “Emailimi cevapladı ve bana kimseden bir şey çalmadığını, aslında hepimizi etkileyen kişinin Terry Gilliam olduğunu söyledi.”

Jeunet’nin söyledikleri Delicatessen filmi ile de sınırlı değil. Aynı zamanda del Toro’nun Amelie’den de etkilendiğini söyleyen yönetmen, The Shape of Water‘ın başlangıç sahnesinin de Amelie’ye benzediğini ekliyor. “Bir ressam, bir apartman ve nahif bir kadın.” Tüm bunlar belli ki Amelie’yi hatırlatıyor.

Kaynak: telegraph