30.05.2017

Jennifer Lawrence’a İsrail Usulü Sansür

Jennifer Lawrence’ın başrolünde olduğu “The Hunger Games: Mojkingjay – Part 2”nun dağıtımı dünya genelinde hala sürerken sürpriz bir gelişme şu sıralar belirdi. Filmin İsrail’deki afişleri alternatif bir afiş ile daha doğrusu Lawrence’ın afişte olmadığı bir seçenek ile sunuldu. Kısacası farklı bir açıdan sansürlendi.

Dünya genelinde yayınlanan standart afiş yerine Lawrence’ın olduğu bölüm kaldırılarak film serisinin simgelerinden biri olan ateşten kuş figürü ile yayına alınan posterler, özellikle İsrail’in daha muhafazakâr kesimlerinde bulunan sinema salonlarında bir alternatif olarak düşünülmüş.

İsrail yayın organı Haaretz’in Çarşamba günü yaptığı haber ile duyulan sansüre ilişkin şu ana kadar bilinen en önemli detay sansürü gerçekleştirenin filmin İsrail dağıtımını yapan halkla ilişkiler şirketi olduğu yönünde. Konuya ilişkin Lawrence’ı İsrail’in muhafazakâr kesiminden korumak amacıyla sansürlendiğini dile getiren yerel dağıtımcılardan Nur Star Medya yetkilisi “Sonsuz bir Vandalizm var ve böyle durumlarda müşteriler risk almak istemiyor” diye belirtiyor. “Biz pek çok şeye izin veriyoruz ama gerekli durumlarda böyle bir yol izlemek durumundayız”.

Haber: Zekican Sarısoy
Kaynak: variety