24.08.2022

Jennifer Lawrence’ın Rol Aldığı En İyi 10 Film

10. Passengers

Son dönemlerde çektiği Hodejegerne ve Enigma filmleriyle ünlenen Norveçli yönetmen Morten Tyldum’un 2016 yapımlı filmi. İlk bakışta bilim kurgu açısından yetersiz görünen, bu sebeple de basit bir filmmiş imajı veren Passangers, felsefi ve duygusal alt yapısıyla birlikte tamamlanıyor ve ortalamanın üstüne çıkıyor.

9. American Hustle 

Retro kostümleriyle, müzikleri ve oyunculuklarla öne çıkan David O. Russell filmi. Yönetmen Christian Bale ile çalıştığı The Fighter, Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper ile çektiği Silver Linings Playbook filmlerinin ardından American Hustle’da yine aynı oyuncularla çalışıp başarılı bir işe imza atmıştı.

8. Joy

Tıpkı Silver Linings Playbook, American Hustle ve Serena filmlerinde olduğu gibi Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper çiftini buluşturan filmin ilk dikkat çeken noktası giderek performansını yükselten Jennifer Lawrence’ın (kendisine bir Oscar adaylığı daha getiren) oyunculuğu. Bunun yanında Robert de Niro’yu da görme şansını bulduğumuz filmin genel anlamda beklentiyi karşıladığını söylemek mümkün.

7. Like Crazy

Genç yönetmen Drake Doremus’un 2011 yapımlı filmi Like Crazy, uzak ilişkinin evrelerini gerçekçi biçimde göstermeye çalışan, adının aksine aklı başında bir aşk filmi. Özellikle Felicity Jones’un vasatın çok üstünde performansı sayesinde akıllara kazınan filmde Jennifer Lawrence’ın tercih edilmeyen kadın rolünde olduğunu söyleyelim.

6. The Hunger Games 

Şimdilerde geniş bir oyuncu kadrosu ile ‘Ocean’s Eight’ filmini çekmeye hazırlanan başarılı yönetmen Gary Ross’un yönettiği Açlık Oyunları, tempolu, sürükleyici bir film. Kitabına göre bir seviye düşük kalsa da pek çok yönüyle izlenmeye değer. Filmin, başrolde izlediğimiz Jennifer Lawrence için de dünya çapında tanınırlığını sağlayan film oluşu açısından önemli olduğunu söyleyelim.

5. Mother! 

Daha çok taze, sinema tarihinde yerini almaya çalışan, metaforlarla yükselen bir film Mother!. Javier Bardem, Jennifer Lawrence, Ed Harris gibi isimleri barındıran büyük oyuncu kadrosunun yanında kurgusu ve çekimleri ile de öne çıkan filme tam anlamıyla hakim olmak için belki de tek bir seyir yetmeyecek. Dikkat çeken bir yönetmenden kesinlikle dikkat çekici bir film.

4. X-Men: Days of Future Past 

X-Men serisinin iki önemli karakteri Magneto ve Charles Xavier’i en nihayetinde ortak paydada buluşturan, bunu yaparken daha çok Xavier’e, onun bildiğimiz profesör oluşundaki buhranlarına odaklanan film, özellikle konusu itibariyle ilgi çekiciydi. Bir nevi evrenin sıfırlandığı film olan Days of Future Past’ta Jennifer Lawrence, yine inançları uğruna suç işlemeye başlayan Mystique karakteri olarak karşımıza çıkıyor.

3. Winter’s Bone 

Debra Granik’in yazıp yönettiği 2010 yapımı film, izlediğimizde hem konusu hem de oyunculukları ile akıllara kazınmıştı. Lawrence’ın oyunculuğunun inceliklerini gösterip ilk oscar adaylığını kazandığı film, kısaca bizlere rüyaların ülkesi Amerika’nın, daha küçük sosyal birimlerine indikçe görünen kasvetli ve dramatik yüzünü sergiliyor.

2. X-Men: First Class 

Önceki serilere göre farklı karakterlerin dahil olduğu (ve çok da iyi olduğu) serinin beşinci filminde Lawrence’ı, duru güzelliği ile etkileyici bir biçimde Raven/Mystique rolünde izlemiştik. Filme genel anlamda bakıldığında beklentileri çoğu yönde karşıladığı ve ayrıca filmde aksiyon dozunun başarılı şekilde ayarlandığı söylenebilir.

1. Silver Linings Playbook

ABD’li yazar Matthew Quick’in aynı adlı romanından uyarlanan Silver Linings Playbook, konusu itibariyle bildiğimiz romantik komedilerin dışına fazlaca çıkamıyor olsa da, ilk kez en iyi kadın oyuncu oscarını kapan Jennifer Lawrence’i görmek için bile izlenmeye değer…

Murat ALTIN