03.11.2017

Jigsaw: Kanlı Oyunlardaki Adalet

İşkence Oyunları Geri Dönüyor

Sinema dünyasının popüler korku figürlerinden Jigsaw, bu sefer kendi adını taşıyan bir filmle sinema dünyasına geri dönüyor. Bilindiği üzere 2010 yılında Saw serisi Saw 3D: The Final Chapter filmiyle sona ermişti. Ancak bu film izleyicileri pek tatmin etmemiş olacak ki, sürekli yeni bir devam filmi için çeşitli mecralarda ve fan sayfalarında yapımcılara baskı yapmaya başladılar. Açıkçası yapımcıların da bu durum işlerine geliyordu. Çünkü her daim gişesini başarıyla çıkarmış popüler bir korku filmi serisine yeniden başlamak, yepyeni bir seri başlatmaktan daha değerliydi. Bu yüzden de son filmden yaklaşık yedi yıl sonra isim değiştirerek seriye devam edildi.

Peki Jigsaw filminin Saw serisinden ne farkı var? Cevap çok basit. Hiçbir farkı yok. Adeta son film yapılmamışçasına her şey kaldığı yerden devam ediyor. Hatta filmi izlerken bir ara dizinin yeni sezonu gelmiş hissine kapılıyorsunuz. Çünkü uygulanan formüller ve kurgu oyunları o kadar bayat ki, karşısında yeni bir şeyden çok, eski şeyin yeniden hortlatıldığı gerçeğinden başka bir şey elinizde kalmıyor.

Sürprizler ve Adrenalin Kullanımı…

Bu filmde yine beş kurban var ve bir yandan da bu olayı araştıran polisler ve adli tıpçılar var. Bir nevi Jigsaw’a kim yardım ediyor sorusu dışında film sonuna kadar başka bir şey vaat etmiyor. Serinin takipçilerinin bir çırpıda neler olduğunu çözebileceği filmde, ilk filmden bu yana süregelen ters köşeye yatıran sahne bombardımanı bu filmde de devam ediyor. Hatta öyle ki Jigsaw yapılırken pek fazla uğraşılmamış ve eski serilerde kullanılan bir numara bu filmin şaşırtıcı etkisi babında başrole oturtulmuş. Bu yüzden film sonunda bu mu demeyin. Bu serinin yapılma amacı bu sürprizler zaten… Yoksa neden bu kadar insan işkence pornosu şeklinde seyreden bu cinayetler silselesinin bağımlısı olsun ki?

Eski filmlerden tanıdığımız birkaç oyuncu dışında genelde yeni isimlerle kotarılan yapım, üzgünüm ki oyunculuk performansı anlamında oldukça alt seviyelerde seyrediyor. Öne çıkan bir oyuncu olmadığı gibi tüm senaryo sıradaki oyunda bu isimler nasıl bir yaşam savaşı verecek diye bekliyorlar. Hikâyenin temeli söylenenleri dinlemek üzerine kurulu olduğu için aslında oyunlarda mecazdan çok gerçek anlamları kullanılıyor. Karakterlerimiz bu durumu anlayana kadar bir sürü kıyımlar havada uçuşuyor.

Jigsaw = Saw Serisi

Diğer filmler dışında bu filmde katil hayranlığı, medyanın katillere karşı tutkusu gibi ek temalarla film desteklenmeye çalışılmış. Çoğu zaman kanlı oyunların kısacık bir zaman dilimine sıkıştırılmasından kaynaklanan oluşan adrenalin pompalanması durumu, filmin elindeki en büyük ikinci koz olarak görünüyor. İlk kozun sürprizler olduğunu daha önceden söylemiştik.

Son tahlilde Jigsaw, Saw serisinden kalan mirası devam ettiriyor diyebiliriz. İlk kez izleyecekseniz işkence oyunlarının içinde bol kanlı sahnelerle karşılaşacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu durum rahatsız olmanıza neden olabilir. Ancak korku filmlerini ve bulmacalı filmlerin takipçisiyseniz Jigsaw bir yenilik barındırmasa da beklentinizi karşılayan bir film olarak özetlenebilir. Aksi takdirde herkesin beğendiği ilk Saw filminin zekasını beklemeyin. O günler çok geride kaldı. Jigsaw filmi tamamen ikinci filmle başlayan kafa karıştırıp aslında gözünüzün önünde duran şeyi görmemeniz için çabalayan seriye ait bir devam filmi…