15.08.2017

Kafası İyi Filmler

Sinemanın kendine seçtiği en etkileyici konulardan biri de kuşkusuz uyuşturucudur. Yüzlerce filmde bir şekilde işlenen bu mevzu bazı filmlerin ise odak noktası olmuştur. Bu yeni listemizde ise daha çok uyuşturucu kullanan ve o kafalarla filmde var olan karakterlerin olduğu yapımları göreceğiz.

Requiem For A Dream

1) Requiem For A Dream – 2000

Yönetmen: Darren Aronofsky

1978 tarihli Hubert Selby, Jr.’ün romanından uyarlanan bu film, listemizin belki de uyuşturucu dışında tv ve zayıflama ilacı gibi farklı bağımlılıkları da aynı potada eriten tek filmidir. Requiem For A Dream, bağımlılığın ne olduğunu, insanoğlunun bağımlı olduğunda neleri ne kadar yapabileceğini en önemlisi ise ne hallere düşebileceğini en sert en gerçekçi haliyle de yansıtandır aynı zamanda. Tv bağımlısı anne ve uyuşturucu bağımlısı üç gencin hayatlarının nasıl darmaduman olduğuna bizi şahit eden yönetmen, seyircinin sinirlerini alt üst edecek denli ileriye gitmekte çoğu zaman. Hayatlarının baharında, bağımlılıklarının henüz onlara zevki yaşattığı zamanlarda takibe başladığımız karakterleri hayatlarının kışında terk ederiz. Lakin bu, özellikle kış mevsiminde paralel kurgu ile vakıf olduğumuz son düzlük nice şiddet içeren filmlerden daha da sert daha da zorludur. Requiem For A Dream, önce dumanlı ya da aldanan kafalarda biz seyircilere mutlu anları yaşatıp sonra da tıpkı o karakterler gibi tek tek acılara da dâhil eder bizleri. Böylece o karakterlerle bağımlı olur, onlarla vücudumuzu satar, tutuklanır, kolumuzu kaybeder, dibi bulur ve yok oluruz.

Darren Aronofsky, bizi uçsuz bucaksız dağların zirvesine çıkarmış, bulutları elletmiş hemen ardından da daha bu anın tadı damağımızda erimeden uçurumdan aşağıya yuvarlamış, tekrar bir araya gelemeyecek şekilde benliğimizi de vücudumuzu da paramparça etmiştir. Gerçekleri görmeye ya da duymaya çok da hazır değilseniz, film sizi epey hırpalayabilir. Demedi demeyin.