24.08.2017

Karakter Mutfağı: Mülayim Sert

Mülayim Sert, Tyler Durden, Mülayim Ters…

-Merhaba Mülayim Abiiii

-Merhaba canım. Ulan bu herifi de hiç sevmem.

Filmin ilk repliklerinden biri budur. Mülayim Abimiz selamı çakar ama adamı hiç sevmediğini de belirtir. O zamanların ofis çalışanı olan Mülayim, birçoğumuzun her gün belki defalarca yaptığı sahteliği yapar ama gerçek düşüncelerini de dile getirir. Filmi ve karakteri üzerinden otuz dokuz yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen içselleştirmemiz hiç de zor olmaz. İstemediğimiz işlerde, istemediğimiz insanlarla çalışır ve geleneksel kalıplar yüzünden herkese gülücükler dağıtırız. Nefret ettiğimiz insanlara selam verir, selamını alır ve yolumuza devam etmek zorunda kalırız. Üstelik bu durum, günümüzde en yüksek seviyede yaşanmakta. Mülayim Abimiz eğer bugün çalışıyor olsaydı herhalde lakabının gereğini yerine getirirdi ve Fight Club finali gibi bir final bizleri bekliyor olurdu.

Sinemanın en üretken ve elindekilere rağmen yenilikçi olmayı başaran yönetmenlerinden Natuk Baytan ve Kemal Sunal işbirliği olan bu film, İnsanının değişken ruh halini, hayata karşı verdiği mücadelesini ve korkularından arınan, kaybedecek bir şeyi olmayan insanın daha özgür olduğunu anlatır. Bunları yaparken de sistemi hunharca eleştirir. Bunu, Fight Club’dan yirmi sene evvel yapar. Yoksa Chuck Palahniuk sıkı bir Korkusuz Korkak hayranı mı? Orası tabii latife ama gerçekten günümüze bile cuk oturan bir eleştiriyle film, sistemin adeta bir röntgenini çeker ve bu güne ışık tutar.

Bombacı Mülayim

Natuk Baytan ve film hakkında daha yazacağımız çok şey var ama konumuz karakter mutfağı, o sebeple biz Mülayim Sert’e dönelim. Malumunuz Mülayim kendi küçük ve sorunlarla dolu hayatından mutlu mesut yaşayıp gidiyor. Kirasını ödeyemiyor, iş arkadaşları ve patronu tarafından eziliyor ve hatta mahalledeki dilenciler bile kendisini kullanıyor ama o yine de mutlu. Kendince dalga geçiyor, sorunlarla başa çıkma yöntemi olarak sürekli iğneliyor. Kahvedeki insanlara hikâyeler uyduruyor, kendisine sorulan sorulara en absürt cevapları veriyor. Ta ki öleceğini öğrenene kadar…

Mülayim’in artık kaybedecek bir şeyi yok. Bombayı eliyle imha ediyor ki adı Bombacı Mülayim’e çıkıyor. Patronuna karşı geliyor. Mafya bozuntularına sert çıkıyor ve kime ne isterse söylemeye başlıyor. Kendi küçük ve mutlu ama sahte dünyasından kurtuluyor. Artık korkmasına gerek yok, ezilmesine gerek yok, ekonomik şartlar ise tamamen hükümsüz. Başa dönecek olursak kaybedecek bir şeyi kalmıyor ve o da gerçek kimliğini buluyor. Hepimiz için bu geçerli. Özgür olabilsek, istediğimizi yapabilsek neleri dışa vuracağız kim bilir? İşte Mülayim hepimizin olmak zorunda olduğu kişi olarak başladığı serüvenini olmak istediği kişi olarak sonlandırıyor. Yinelersek, Mülayim Sert, Tyler Durden, Tyler Durden ise Mülayim Ters. Tıpkı oradaki gibi, olmak istediğimiz kişi, başkası üzerinden sandığımız kişi olabiliyor…

Karakter Mutfağı için aslında bu filmde malzeme çok. İşini temiz yapan ser verip sır vermeyen Sansar Selim, aldığı işi kesinlikle bitiren hatta bu uğurda başkalarını bile harcayan Gaddar Kerim, “Otobüsün olayım Mülayim” diyerek efsane bir repliğe imza atan Mehtap Ablamız, Ayı Abbas, Sevil Hemşire, Amorti Kazım, Sekreter Esin ve daha niceleri. Sadece bu filmden bir karakter mutfağı seçkisi bile çıkabilir.

Unutulmaz repliklere imza atan, bizi bize anlatan, sisteminden mafyasına her şeyi layığıyla eleştiren Korkusuz Korkak ve Mülayim Sert yıllar geçtikçe değeri daha da çok anlaşılacak ve maalesef olumsuz hayat şartları noktasında daha derinlikli hale gelecek bir başyapıt.

Mülayim Abi, o değil de anlatsana, nasıl yedin Mehtap Ablamızı?