27.10.2020

Kazım Öz’ün Ödüllü Filmi Zer’i Vimeo Üzerinden İzleyebilirsiniz

Yönetmen Kazım Öz, yeni filminin kampanyası için Zer’i Vimeo’da gösterime açtı

*Linke tıklamanız yeterli

Bahoz ve Zer filmleriyle tanınan bağımsız sinemanın önemli isimlerinden Kazım Öz, yeni filmi Bir Kar Tanesinin Ömrü’nün post prodüksiyonu için bir Indiegogo’da bir destek kampanyası başlattı. Hiçbir ana sponsorluğu ve Bakanlık desteği bulunmayan filmin son aşamasını da seyircisinin dayanışmasıyla tamamlanması hedefleniyor.

Trabzonlu bir genç kadın ile Hakkarili bir erkeğin kırık aşk öyküsü olan Bir Kar Tanesinin Ömrü, Dersim, Elazığ, Erzincan ve Trabzon’da çekimlerini tamamladı. Sema Gültekin, İsmail Zagros, Münir Can Cindoruk ve Ömür Arpacı gibi genç yeteneklerin yanı sıra, Cezmi Baskın ve Ali Sürmeli gibi usta oyuncuların da rol aldığı filmin 2021’de festival yolculuğu başlayacak.

Çekimlerini pandeminin engeline rağmen tamamlayan Öz, uluslararası ve ulusal festivallerden ödüllerle dönen filmi Zer’i kampanya boyunca Vimeo’da yayınlayacak. Zer’in Vimeo linki kampanyanın içerisinde mevcut. Film ‘’birkartanesininomru’’ şifresiyle izlenebilir. 

Zer, birbirlerine yabancı bir babaanne ve torun olan Zarife ve Jan’ın hikâyesidir

Jan babaannesinin ölüm döşeğindeyken kendisine söylediği şarkıyı bulmak için Dersim’e gider ve babaannesinin hayatı boyunca bir sır gibi sakladığı büyük bir katliamın ortasında bulur. Yönetmen Öz, Zer ile Kültür Bakanlığı’ndan destek almıştı ancak yine Bakanlık tarafından filmin bazı sahneleri sansüre maruz kalınca, yasaklanan yerleri İstanbul Film Festivali’nde ‘siyah sahneler’ halinde beyazperdeye taşımıştı. Bunun üzerine bakanlık harekete geçip, siyah sahneleri de sansürlenmişti.

Indiegogo kampanyası: https://igg.me/at/lifespanofasnowflake/x/9515679#/