11.07.2018

Keira Knightley Oscar’a mı Koşuyor?

Dönem draması Colette ile Keira Knightley Oscar yarışında

2005 yapımı Pride & Prejudice ile en iyi kadın oyuncu ve 2014 yapımı The Imitation Game ile en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar adaylığı bulunan İngiliz oyuncu Keira Knightley, üçüncü Oscar adaylığı için kapı eşiğinde. Üstelik gerçek bir hikâyeye dayanan bir dönem draması ile.

Filmde, bir yazarla evlendikten sonra Paris’e giden kasabalı bir kadın olan Sidonie-Gabrielle Colette’i canlandırıyor. Keira Knightley. Film, Colette’in kocasının geri planında kalan yazarlık serüveni ile gittikçe değişen hayatını ve toplumsal düzeyde değişen cinsiyet rolleri üzerinde duruyor.

Wash Westmoreland’ın yönettiği dönem draması Colette, Knightley’ye bu kapıyı açacak film gibi görünüyor. Yönetmeni özellikle Still Alice filmiyle tanıyoruz. Hatırlayacaksınız, Julianne Moore bunca senedir hak edip de bir türlü kazanamadığı Oscar heykelciğine Still Alice ile ulaşmıştı. Keira Knightley için de neden olmasın diyoruz.

Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan Colette, Knightley’nin performansı ile öne çıkmıştı. Film, 21 Eylül’de sınırlı sayıda sinemada vizyona girecek. Bu da oyuncunun elbette Oscar şansını artıracak.

Filmde Knightley’ye  Dominic WestEleanor Tomlinson gibi oyuncular da eşlik ediyor.