03.08.2017

Kidnap: Yanlış Anneye Çattınız

Halle Berry Tek Başına!

Oscar’ı kazandıktan sonra iyi kötü demeden farklı türlerde oyunculuk sergileyen Halle Berry, yeni filmi Kidnap ile izleyici karşısına çıkıyor. Ülkemizde vizyon adı olarak Anne ismi seçilmiş. Bu yıl vizyona girecek Darren Aronofsky filmi Mother’ı düşündüğümüzde bu seçilen ismin biraz erken kullanıldığını söylemekte yarar var. Çünkü çok fazla vizyonu takip etmeyen izleyiciler için kafa karışıklığına neden olacaktır.

Filmin çok da uzun uzun anlatılacak bir senaryosu olmadığından dolayı kısaca filmin konusunu şöyle özetleyebiliriz. Karla (Halle Berry) oğluyla mutlu mesut yaşayan kocasından boşanmak üzere olan bir annedir. Oğlunu lunaparka götürdüğü bir gün oğlu kaçırılır ve anne de oğlunu kaçıran arabayı görünce peşine düşer. Böylece çocuk hırsızları ve anne arasında otobanda bir kovalamaca başlar.

Senaryo Açıkları Filmin En Büyük Sorunu…

Filmin senaryosundaki boşluklara değinmeden önce yapımcılarla senaristlerin el ele vererek bu kadar basit bir konuyu, bu kadar sürprizsiz ele almalarına anlam veremedim. Tamam aksiyon sahneleri ve kovalamacadaki adrenalini körükleyen sahneler bir yere kadar başarılı denilebilir. Ancak benzerlerine göre pek yeni bir bakış açısıyla hikâyeye bakmıyor.

Hatta yine Halle Berry’nin başrolünde yer aldığı The Call filminin adeta bir akrabası desek izleyiciyi yanıltmayız. The Call’da acil durum santralinde çalışan bir kadını canlandıran Berry, bu filmde ise bu santrale ihtiyaç duyan kadın rolünde varlığını sürdürerek aslında aynı hikâyenin içinde farklı bir persfektifteki rolü üstlenmiş. Oyuncu için belki rol çekici gelebilir ama seyirciler için The Call filminden pek farklılıkların olduğunu söyleyemeyeceğim.

Yine araba kovalamaca sahneleri, yine kaçırılan bir kişi, olayı engellemeye çalışanların birer birer kötü karakterler tarafından engellendiği bilindik bir şablonun içerisinde filmde yer alıyor. Hatta The Call’un finalinin neredeyse aynısını bu filmde de bulmak mümkün diyebiliriz. Hatta diğerine göre bu film bütçe olarak bir miktar daha küçük olabilir. Belli ki yapımcılar kolay yoldan bu projeyi tamamlayarak gişe hayali kurmuşlar.

The Call ve Enough Filmlerinin Bir Karışımı Gibi…

Film ana karakterin zor durumda olduğunu garsonluk yaparken sorun çıkartan müşterilerle uğraşmasıyla anlatmaya çalışsa da, zorluk kelimesinin altı biraz boş kalıyor. Bir telefon konuşmasında ayrılmak üzere olduğu kocasının doktor olduğunu ve kendisinin garsonluk yaptığı için velayet için şansının olmadığını ima ediyor. Ancak karakterin yaşadığı hayat ve kullandığı eşya ile taşıt, hayatının o kadar da buhranlı olmadığını gösteriyor.

Garsonluk yapılarak erişelemeyecek fırsatlar Karla’nın sahip olduğu şeyler denilebilir. Hadi bu zenginlik temsili olan ayrıntılar koca tarafından ona bırakılmış diyelim. O halde ana karakterin telefondaki ajitasyonunun bir anlamı olmayacağını söyleyebiliriz. Özetle senaristlerin kolaya kaçtığı ve nedenler üzerinden pek yürümediği gayet belli görünüyor.

IQ Seviyesi Düşük Karakterler Filmin Zekâ Seviyesini de Düşürüyor

Kötü karakterlerin olabildiğince kolay lokma olarak tasarlanmaları bir Coen filminde olsaydı mantıklı olarak konumlandırılabilirdi. Ancak bu filmde bu karakterler o kadar salak çizilmiş ki çocuğu kaçırılan bir annenin, zombilerle mücadele ettiğini zannediyorsunuz. Çünkü karakterlerin her hamlesi diğer hamlesinin fenalığını örter cinslikte oluyor. Doğal olarak da akıl yükü bindirilmemiş kötülerle, rahata alışmış bir annenin karşılaşması filmin gerilim dozajını sırtlayamıyor. Senaryo açıkları fazlaca ortada diyebiliriz.

Pusher filminin remake’ine imza atarak pek de fazla kişiyi tatmin edemeyen yönetmen Luis Prieto, yine vasat bir işle seyirciyi oyalamayı sürdürmüş. Senaryosundaki sığlık ve tahmin edilebilirliği bir kenara bırakırsak The Call filminin biraz farklılaştırılarak yeniden ısıtılıp önümüze serilmesi gibi film de ufak değişikliklerle karşımızda bulunuyor. Haftanın adrenalini daha çok körükleyen filmlerinin olduğunu düşünürsek Kidnap haftanın en iyi seçeneği sayılmaz. Ama Halle Berry hayranıysanız film sizi sıkmayacaktır.