18.05.2018

Killing Eve: Obsesyon, Gerilim ve Kara Komedi

Çatlak ve Tehlikeli Genç Seri Katil

Fleabag ve Crashing dizileriyle tanınan Phoebe Waller-Bridge ve BBC Amerikabol kara mizahlı Killing Eve’i karşımıza çıkarıyor. Luke Jennings’in Villanelle roman serisinden uyarlanan dizide biri ajan diğeri seri katil iki kadın arasındaki kovalamaca ve gözden kaçması imkânsız kimya sayesinde eğlence garantisi yüksek.

Davranışları önceden kestirilmesi güç olan, çatlak ve tehlikeli genç seri katil Villanelle’in elinden çıkma cinayetler vesilesiyle MI5 ajanı Eve Polastri’nin sıkıcı hayatına renk gelir. Eve kıvrak zekâsıyla cinayetleri işleyenin bir kadın katil olduğunu ortaya çıkarsa da patronlarını ikna edemez ve birtakım olaylar sonucunda işten çıkarılır. Öte yandan, Carolyn Avrupa’nın çeşitli yerlerinde gerçekleşen kilit cinayetleri araştırdığı gizli araştırma birimine Eve’i de alır. Villanelle bu cinayetleri On ikiler diye bilinen gizli bir örgüt adına işlemektedir ve örgütün Villanelle gibi başka tetikçileri de vardır.

Kadroda Sandra Oh, Jodie Comer, Kim Bodnia, Fiona Shaw, David Haig’i izliyoruz. İki zeki ve hazırcevap kadın arasındaki kovalamaca ve daha da çok obsesyona tanık olduğumuz Killing Eve’de Eve Polastri’yi Kore asıllı Kanadalı oyuncu Sandra Oh canlandırıyor. Oyuncu, genelde Uzakdoğu kökenli oyunculara verilen resepsiyoncu, sekreter veya doktor rolleri yerine ana karakteri canlandırması için kendisine teklif götürülmesine epey şaşırmış. Eve Polastri kıvrak zekâlı olmasına rağmen belli ki saha ajanı olmamasının getirdiği dezavantajlarla aynı zamanda gayet ürkek ve şaşkın biri. Eve’in şaşkın halleriyle bu tarz bir rolde mutlaka güçlü aksiyon kadınları izlemek zorunda olmadığımız vurgulanıyor adeta.

Risk Almaktan Kaçınmıyor

Ölümcül ve duygusuz Villanelle’in dengesi Eve Polastri’yle karşılaşınca biraz bozuluyor. On İkiler denilen gizemli örgütün kendisine sağladığı lükslerden ve nimetlerden faydalanırken Eve’i bir takıntı haline getiriyor ve bu vesileyle salt bir psikopattan fazlası olduğunu ve zaaflarını da görebiliyoruz. Gizemli geçmişine dair detaylar zamanla ortayaçıkacak gibi görünüyor. Villanelle rolünde genç Jodie Comer döktürürken Villanelle de her an bir anti kahramana dönüşebilir.

Killing Eve klasik bir formülden yola çıkıp kendi tarzına ulaşan bir yapım. Casus gerilimi, dedektiflik hikâyesi ve kara komedi türlerini bir araya getirirken risk almaktan kaçınmıyor. Alaycı diyaloglar sayesinde klişelere yüz verilmiyor. İki kadının birbirlerini takıntı haline getirmesi sonucu Eve’in de Villanelle’in de fabrikasyon ürünü gibi görünen imajlarının arkasındaki farklı yüzlerini izliyoruz. Böylece dizi birçok benzer yapımdan daha eğlenceli bir hale geliyor. Eve Polastri ve Villanelle şimdiden yılın en kayda değer dizi karakterleri arasında ve dizi 2.sezon onayını aldı.