08.08.2020

Kısa Film: Orman

Esma AKALIN

Bu yıl “Daha” filmiyle adından çokça söz ettiren Onur Saylak’tan çarpıcı bir kısa film

Ülkesindeki savaştan kaçıp İstanbul’un göbeğinde hayatta kalma mücadelesi veren Suriyeli Omar’ın kısacık öyküsünü izliyoruz bu kısada. Omar, trafikte arabaların arasında dilenerek karnını doyuramaz elbette. Bunun yerine pet shopçu bir adama sokakta bulduğu başıboş hayvanları götürerek para kazanmaya çalışır. Ne var ki, Omar kötülüğün kollarına düşmüştür.

Pet shop sahibi adam, kedilerle köpeklerle yetinmez ve hazır çalıştıracak adamı bulmuşken ondan yılan getirmesini ister. Filmde, konuştukları dillerin farklılığından ötürü adamın bunu jest ve mimikleriyle anlatış tarzı bile yeterince tüyler ürperticiyken göçmen kahramanımız eline tutuşturulan garip ve ilkel aletle ormanın içinde yılanların peşine düşer. Ama korkarak ama ölümü göze alarak bu işi yapacaktır ve elbette şansı yaver gitmez… Filmin asıl çatışması ise onu yerde “neredeyse” ölü vaziyette bulan çiftin davranışlarında gizlidir. Onların vicdanlarıyla olan hesaplaşmaları sözcüklere gerek duyulmadan yansıtılmış perdeye.

Oyuncu kadrosunda Tuba Büyüküstün, Selim Bayraktar, Muhammet Uzuner gibi başarılı isimlerin bulunduğu film, on üç dakikalık bir vicdan muhasebesi niteliğinde.