03.04.2018

Lara Kamhi, Transparency of Being Belgesiyle Sonar İstanbul’da

Sanatçı Lara Kamhi, Transparency of Being Belgesiyle Sonar İstanbul’da

Yaklaşık 10 yıldır özellikle sinematik sanatlar alanında üretim yapan genç sanatçı Lara Kamhi yeni eseriyle, Zorlu PSM’de bu yıl ikincisi düzenlenen elektronik müzik, yaratıcılık ve teknoloji festivali Sónar İstanbul’da! Kamhi’nin, çekimlerini Japonya’da gerçekleştirdiği “Transparency of Being” adlı deneysel belgesel filmi 7 Nisan Cumartesi günü saat 15.10’da, festivalin disiplinler üstü pek çok sanatçıyı ağırlayan ve paneller, atölye ve konuşmaların yer aldığı +D bölümünde ücretsiz olarak gösterilecek.

Onlarca ülkeden binlerce insanı bir araya getiren uluslararası festival Sónar Barcelona’nın, samimi ve kompakt bir versiyonu olan Sónar İstanbul, şehrin şimdiye kadar deneyimlemediği bir festival anlayışını kendi çok kültürlü, renkli, dinamik ve canlı kimliğiyle sentezliyor. Müzik, yaratıcılık ve teknolojinin, unutulmaz bir deneyim için tekrar bir araya geleceği Sónar İstanbul 20186-7 Nisan tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek.

Ses, mekâna özgü yerleştirme ve görsel anlatım üçlüsü üzerine çalışmalar gerçekleştiren sanatçı Lara Kamhi de, çekimini, kurgusunu ve ses tasarımını kendisinin gerçekleştirdiği “Transparency of Being” adlı deneysel belgesel filmi ile festivalde yer alacak. Belgesel, gündelik hayat, teknolojik iletişim ve ulaşım platformlarının istilası ile tinsellik üzerine karşılaştırmalı gözlemlerden oluşuyor.

Lara Kamhi’nin, çekimlerini Japonya’da gerçekleştirdiği “Transparency of Being”7 Nisan Cumartesi günü 15.10 – 15.30 saatleri arasında gösterilecek. Detaylı programı zorlupsm.com/tr/etkinlik/festival/sonar-istanbul-d-2018 linkinde yer alan +D kapsamındaki atölye, konuşma ve panellerin tümüne olduğu gibi film gösterimine de giriş ücretsiz olacak.

Festivalin biletleri Biletix, Zorlupsm.com ve Zorlu PSM gişelerinden temin edilebilir.

“TRANSPARENCY OF BEING” HAKKINDA

Gündelik hayat, teknolojik iletişim ve ulaşım platformlarının istilası ile tinsellik üzerine karşılaştırmalı gözlemlerden oluşan Transparency of Being, varoluşu bulma yolunda onu kaybetmekte olan bir algısal tüketim çağını ve ütopik elementlerin yarattığı bir distopyayı irdelemektedir. Çekimleri Japonya’da gerçekleşen ve anlatımı kurgu aşamasında oluşturulan bu deneysel belgesel, yaratılış şekli itibariyle algı süreçlerinin işleyişini incelerken, bir diğer yandan da mesafe ile temas, gerçeklik ile temsil, mekân ile kalabalık, zaman ile zamansızlık arasındaki çelişki ve ilişkiyi keşfetmektedir. Çalışma, sanatçının kendi bakış açısının da dahiliyle kişisel algı ve keşif sürecini görünür kılarken, teknolojinin güncel hayatımızın algı deneyimini oluşturma süreçlerinin bizleri varlığımızdan uzaklaştırışını izler – ve sorar; Varlığımızdan uzaklaşıyorsak, bu bir yandan da metafizik düşünceye geçiş değil midir?

LARA KAMHİ HAKKINDA

Lara Kamhi, Sorbonne Nouvelle Paris III Üniversitesi’nde Tiyatro, Paris Amerikan Üniversitesi’nde Film üzerine öğrenim gördükten sonra lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon üzerine tamamladı. Yüksek öğrenimini 2013’te Slade School of Fine Art’ta (UCL) tamamlayan sanatçı mekâna özgü, sarmal ve sinematik yaklaşımlara odaklanan dokuz bölümden oluşan bir sergi serisi gerçekleştirdiği Prizmaspace adlı bağımsız sanat insiyatifinin de kurucu-ortaklığını ve yöneticiliğini üstlendi. Kamhi, 2009 yılından bu yana ulusal ve uluslararası galerilerde, müzelerde, festivallerde ve kamusal alanlarda çalışmalarını sergiliyor. Kariyeri boyunca çok sayıda deneysel video ve film çalışması gerçekleştiren Kamhi, ayrıca müzik video yönetmenliği yapıp – tiyatro, konser ve etkinlikler için görsel, sahne ve ışık tasarımcısı olarak çalışmaktadır.