26.04.2017

Lars Von Trier, Nicolas Winding Refn Atışması

Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier 2014 yılında “Nymphomaniac” gösterime girdikten sonra yeni bir film ile seyirci karşısına çıkmadı. Dolayısı ile medyadan da uzak duruyordu. The House That Jack Built (Matt Dillon, Uma Thurman) filminin çekimleri devam ederken, Danimarka dergisi  Soundvenue’e verdiği röportajda, yeni filmi hakında konuştu. 21. yüzyılın En İyi 10 Danimarka filmi sıralamasında 5 filmi ile yer alan yönetmen; yeni filminin içerdiği şiddet düseyi nedeni ile yine tartışmalara neden olacağını söyledi.   Filmin oyuncu kadrosunu oluşturmanın oldukça zor bir karar olduğunu söyleyen yönetmen, filmde oynamayı kabul eden oyuncuların oldukça “cesur” olduğunu ekledi. Von Trier, David Lynch ve Coenler için, “oldukça doğallıktan uzaklar” ifadesini kullandı.

Fakat yönetmenin en çok kendi ülkesinden olan   Nicolas Winding Refn hakkında  söyledikleri konuşulacak. Daha önce arkadaş olan ikili,  “Melancholia” sonrasında Refn’in “Artık Lars yaşlanıyor, komedileri biraz yorgunluk verici ve eski tip” demesinden sonra küsmüşlerdi.

Von Trier karşılık olarak “Refn sadece kötü filmler yaptığımı söylese yeterli idi. Ama o ne yaptı beni, Nazi sempatizanı olmakla suçladı. Fransız polisi 3 sene peşime düştü.” dedi.  Ayrıca Refn, bir fırsatçı. Sadece Amerikalıları memnun etmek için film çekiyor. Yetenekli mi bimiyorum, filmlerini izlemiyorum ama diplomatik olduğu kesin” diye de ekledi. Bu yıl Cannes Festivali kapsamında “The House That Jack Built” ile yer alması beklenen Von Trier ile Refn arasında sular durulacağa benzemiyor. İkilinin atışmaları bir süre daha basında yer alacak herhalde.