07.05.2018

Latin Rüzgarı / Güney Amerika Filmleri Listesi

Hazırlayan: İlker AKIN

Hermano (2010)

Venezuela yapımı “Hermano (Kardeş)”, Caracas’ın varoşlarındaki La Ceniza mahallesinde yaşayan iki kardeşin öyküsünü anlatıyor. Anneleri bir çete tarafından öldürülen Julio ve Daniel, kirli ve zorlu bir yola girmek zorunda kalıyor. İkisi de çok yetenekli olan kardeşlerin futbol aşkını ve sistemin onları nasıl engellediğini anlatan, çok duygusal ancak bir o kadar da sert bir film.

 

La Ley de Herodes (1999)

Meksika yapımı La Ley de Herodes, ülkenin en önemli komedyenlerinden biri olan Damian Alcazar’ın başrolünde yer aldığı müthiş bir komedi. Tamirhanede zaman öldüren gariban bir memur olan Vargas, gönderilen her valinin linç edildiği bir kasabaya son çare olarak vali atanıyor. Gittiği yerde görev aşkının nasıl yok olduğunu ise gülerek izleyebilirsiniz.

 

Bolivia (2001)

Arjantin yapımı Bolivia, Buenos Aires’e çalışmaya gelen Bolivyalı çiftçi Freddy Flores’in öyküsünü anlatıyor. Küçük bir restoranda garsonluk yapan Freddy, çalışma iznine sahip değildir ve ‘yerli’ görünümünden ötürü ayrımcılık yaşar. Ülkesindeki ailesine para göndermek için çalışmak zorunda olan bir adamın etkileyici öyküsü.

 

Juan Moreira (1973) 

Arjantin yapımı Juan Moreira, zamanın önemli şarkıcılarından Rodolfo Beban’ın başrolünde oynadığı bir film. Gerçek olaylardan esinlenen film, Arjantin’in 19. yüzyıldaki hali hakkında önemli detaylar da içeriyor. Kendi halinde bir ‘Gaucho’ yani bir nevi Arjantin kovboyu olan Juan Moreira, gördüğü haksızlıklara dayanamıyor ve isyan bayrağını çekiyor. Son derece güzel bir film.

 

Sin Nombre (2009)

Meksika yapımı filmin yapımcıları, sıkı dost olan iki Meksikalı aktör Gael Garcia Bernal ve Diego Luna. Honduras’dan ABD’ye kaçmaya çalışan bir ailenin yaşadıklarını anlatan filmde başroldeki Paulina Gaitan inanılmaz etkileyici bir oyunculuk sergiliyor. Son derece gerçek, çok rahatsız edici ve kolay unutulmayan bir film Sin Nombre (İsimsiz).

1234