28.10.2016

Lenin Büstünün Hikâyesi Film Oluyor

sen-ben-lenin

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla Karadeniz’e atıldığı düşünülen ve Akçakoca’da kıyıya vuran Lenin büstünün hikâyesinin filmi çekiliyor. Bu gerçek hikâyeyi sinemaya taşıyacak olan Sen Ben Lenin, yönetmen Tufan Taştan ve edebiyatçı Barış Bıçakçı‘nın imzasını taşıyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Karadeniz’e bırakılan ve 1993 yılında Düzce’nin Akçakoca ilçesinde sahilde bulunan Lenin büstünün hikâyesi sinemaya uyarlanıyor. Özellikle sinemaya da uyarlanan Bizim Büyük Çaresizliğimiz eseri ile tanınan Barış Bıçakçı’nın ve yönettiği kısa filmler ile sinemaya adım atan Tufan Taştan‘ın senaryosunu kaleme aldığı Sen Ben Lenin, uzun yıllar boyunca Akçakoca kasaba meydanına dikilmesi istenen fakat bürokratik izinlerin çıkmaması sonucu bir depoda saklanan Lenin’in ağaç oyma büstünün hikâyesini ele alacak.

Lenin büstü hatırlanacağı gibi Ahmet Murat Öğüt, Aylin Kuryel, Begüm Özden Fırat, Emre Yeksan’ın yönetmenliğini üstlendiği kısa belgesel Hoşgeldin Lenin, ile daha önce perdede yer bulmuştu. Ayrıca  Documentarist 9. İstanbul Belgesel Günleri’nden Jüri Özel Ödülü kazanmıştı.