12.10.2017

Luca Guadagnino’dan Dijital Sinema Eleştirisi

Luca Guadagnino: Dijital Film Yapımcılığı Sadece Tembellik

Makara film ve dijital tartışması sonu gelmeyen bir tartışma. Bir süredir konu gündemde değilken, Call Me by Your Name yönetmeni Luca Guadagnino, odakları yeniden konuya çevirdi.

Stüdyolar ve finansörler tarafından filme karşı üretilen ortak sav, filmin maliyetinin hak ettiğinden fazla olması. Guadagnino ise bu düşüncenin yanlış olduğunu ve dijitalliğin sinemadaki estetik algısını aynılaştırdığını söyledi.

Dijital akımın pek hayranı olmayan yönetmen Screen Daily’ye şöyle konuştu:

Bence bu tembellik. “Filmi stüdyo dışında çekmeyin, dijital olarak çekmek daha ucuz” yalanı endüstrinin uydurduğu bir şey. Sevdiğim yönetmenleri dijital film mantığına teslim olurken görüyorum. Bu çok saçma, tamamiyle yalan ve beni öfkelendiriyor.

Dijital film çekiminin daha hızlı olduğunu iddia edenlere inanmadığını, dijitalliğin film yapımındaki sanatsallığın asıl amacını kaybettirdiğini söyleyen yönetmen, sözlerine “Bu durum film çekmenin ne demek olduğunun yanlış anlaşılmasıdır. Film makarasının sınırlı olması performanslardaki heyecanı perdeye yansıtmakta başarılı olan nokta. Kısıtlama karaktere can veren şey” diyerek devam ediyor.

Konu hakkındaki düşünceleri Guadagnino’yu, Christopher Nolan, Quentin Tarantino ve Paul Thomas Anderson ile aynı tarafa koyuyor. Dijital film sevdalısı David Fincher’dan bu duruma yakın zamanda bir karşı argüman gelmesi muhtemel.

Haber: Ekin Tanrıverdi