02.09.2021

Luka

Disney ve Pixar’ın orijinal uzun metrajlı filmi “Luka”, arkadaşlık, güvenli alanlardan çıkmak ve hayatlarını değiştiren bir yaz yaşayan iki genç deniz canavarıyla ilgili eğlenceli ve yürek ısıtıcı bir hikâye.

İtalyan Rivierası’nda güzel bir sahil kasabasında geçen “Luka”, bir çocuğun gelato, makarna ve uzun motosiklet gezintileriyle dolu geçirdiği unutulmaz yazı anlatan bir hikâye. Luka, bu maceraları yeni bulduğu arkadaşı Alberto ile paylaşır, ancak bütün bu eğlence derinlerde saklanan bir sır tarafından tehdit edilir: ikisi de su yüzeyinin hemen altındaki başka bir dünyadan gelen deniz canavarlarıdır.

Senarist Jesse Andrews, “Luka, dünyayı görmek ve mümkün olan her şeyi öğrenmek için gizli bir arzusu olan utangaç, kibar, içe dönük, kurallara uyan bir çocuk” diyor. “Ama tüm hayatı boyunca ona deniz canavarlarının su yüzeyine asla çıkmaması gerektiği söylenmiş ve tüm ilginç şeyler de görünüşe göre yüzeyde.”

Bu nedenle Luka’nın insanlarla ilgili her şeye gizli bir hayranlık beslemesi şaşırtıcı değil. Merakı, yüzeyden aşağı düşen nesneleri keşfettiğinde daha da alevleniyor. Senarist Mike Jones, “Luka yüzey hakkında hiçbir şey bilmiyor” diyor. “Yani bu nesneler, başka bir dünyaya kısa bakışlara dönüşüyor- sanki oraya dünya dışı varlıklar inmiş gibi oluyor. O küçük ve yaratıcı bir çocuk, bu yüzden bu nesneler hakkında gerçek bilgilere sahip olan Alberto’yla tanıştığında bu Luka için inanılmaz derecede ilgi çekici hale geliyor” diyor.

Gerçekten de kendisi de bir deniz canavarı olan ve yüzeyin ötesine geçmiş arkadaşı Alberto, Luka endişelendikçe daha da saygı kazanıyor – en azından Luka ilk şoku atlatana kadar. Çünkü sonra deniz canavarlarının insanların arasına karışma yeteneklerinin çok iyi olduğu ortaya çıkıyor. Casarosa, “Alberto, Luka’yı kelimenin tam anlamıyla sudan çıkmış balığa çeviriyor ve sudan çıktıkları anda deniz canavarlarının kuruduklarında insan formuna dönüşme konusunda sihirli bir yeteneğe sahip olduklarını keşfediyoruz,” diyor. “İlham kaynağımız, kamufle olabilen ve görünüşlerini değiştirebilen ahtapot gibi deniz canlılarıydı.”

Sonuç mu? İnsanların yaşadığı topraklarda dolaşmak için açık çek. Luka bu özgürlüğün tadını çıkarırken, ailesinin onu uyardığı tehlikenin tamamen temelsiz olmadığını da anlıyor.