24.04.2021

Martin Scorsese ve John Carney Yeni Bir Film İçin Bir Araya Geliyor

Martin Scorsese ve John Carney

Sinema dünyasının ustaları Martin Scorsese ve Irwin Winkler, efsanevi Amerikalı besteci George Gershwin‘in hayatından ve müziğinden esinlenen müzikal film Fascinating Rhythm için bir araya geliyor. Modern Love dizisi ve Begin Again filminin yönetmeni John Carney filmin yönetmenliğini yapacak.

Scorsese, Irwin Winkler ile filmin yapımcılığını üstlenirken, filmin yönetmenliğini Once (Bir Zamanlar), Sing Street ve Amazon’daki Modern Love filminin yönetmeni olan John Carney yapacak. Hikâye bir biyografiden ziyade, genç bir kadının New York’taki geçmiş ve şimdiki büyülü yolculuğunu merkezine alıyor.

Review: A Splendid 'Porgy and Bess' Opens the Met Opera Season - The New York TimesYahudi kökenli Amerikalı besteci ve piyanist Gershwin’in besteleri hem popüler hem de klasik türleri kapsıyordu. En tanınmış eserleri arasında “Rhapsody In Blue”, “An American In Paris”, “Swanee” şarkıları ve caz standardı “I Got Rhythm” ve hit “Summertime” ı doğuran opera Porgy and Bess sayılabilir. Besteci Gershwin Hollywood’a taşındıktan sonra bir dizi film müzikleri besteledi. “They Can’t Take That Away From Me” şarkısı için Oscar adaylığını aldıktan kısa süre sonra, 1937’de 38 yaşında beyin tümöründen trajik bir şekilde hayatını kaybetti.

İrlandalı bir film yönetmeni, yapımcı, senarist ve söz yazarı Carney, Once (Bir Zamanlar), Oscar adayı gişe rekortmeni Begin Again ve Altın Küre adayı Sing Street gibi müzik temalı filmlerde güçlü bir geçmişe sahip.

Scorsese uzun zamandır Gershwin hakkında bir film yapmak istiyordu. Winkler’la birlikte çalıştığı pek çok filmden biri olan Raging Bull’dan kısa bir süre sonra, yapımcı, Taxi Driver yazarı Paul Schrader ile Gershwin biyografisinde birlikte çalışacaktı. Onun yerine John Guare getirildi ve Richard Dreyfus ve Robert De Niro’nun başrolde olduğu 1993’teki prodüksiyona yakındı, ancak film nihayetinde Warner Bros’tan yeşil ışık almadı. Steven Spielberg de Gershwin’in biyografisini yapmaya çok yakındı.

Scorsese ve Winkler, Raging Bull, Goodfellas, Silence ve The Irishman gibi filmler üzerinde çalışarak Hollywood’un en kalıcı işbirliklerinden birini oluşturdu.

Winkler, avukat Dave Feldman, Scorsese, LBI Entertainment ve WME, Carney ise WME ve Casarotto tarafından temsil edilmektedir.

Kaynak: Variety, Deadline