03.12.2016

Mavi Bisiklet: Küçüklerin Adalet Arayışı

Mavi Bisiklet

Üç Altın Portakal

İlk gösterimini Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde yapan, 35. İstanbul Film Festivali‘nde “Ulusal Uzun Metraj En İyi Film”  kategorisinde yarışan Ümit Köreken imzalı Mavi Bisiklet, mütevazı bir ilk film izlenimi taşırken 53. Antalya Film Festivali‘nde En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödülleriyle yaptığı üçlemeyle bir anda gündeme oturdu.

Hikayesini annesi ve kız kardeşi ile birlikte yaşayan, annesine yardım edebilmek için okuldan sonra işe giden 13 yaşındaki Ali‘nin gözünden anlatan film, Türk sinemasında son yıllarda bolca karşılaştığımız çocuk gözünden anlatımın bir başka örneği. Platonik aşkı Elif‘in okul başkanlığından alınmasını kendine dert edinen Ali’nin okul müdürüne karşı açtığı savaş bir yerde küçük ve adaletsizliklerle dolu dünyasıyla savaşı. Mavi Bisiklet, en büyük hayali biriktirdiği paralarla mavi bisikleti satın almak olan küçük Ali’nin büyüklerin dünyasındaki adaletsizliklere tepkisinin naif bir anlatımı.

mavi-bisiklet-3Mavi Bisiklet’te İran sinemasında görmeye alıştığımız kurgu-belgesel arası geçişler karşımıza çıkıyor. Bölge halkından oyuncu kadrosunu oluşturan film, bu sayede naifliğini ve doğallığını korumayı başarıyor. Uzun, tek plan çekimler, görüntü yönetiminde kullanılan soğuk renkler de Mavi Bisiklet’in anlatımıyla ortak paydada buluşuyor. Verdiği röportajlarda İran ve Kuzey Avrupa sinemasından etkilendiğini söyleyen yönetmen Köreken’in Mavi Bisiklet’inde bu etkiler net bir şekilde gözüküyor.

Filmin temelini oluşturan adalet arayışı hikayenin her kısmında karşımıza çıkıyor. Babasını kaybeden Ali ve annesinin bu ölümün arkasındaki sırrı sorgulaması, Elif’in bir sebep gösterilmeden sınıf başkanlığından alınması, sınıfa yeni gelen çocuğun ailesinin şartları sayesinde edindiği ayrıcalıklar ve Ali’nin mavi bisiklet hayali… Film, birçok farklı ayaktan aynı anda adalet anlayışını sorgularken bu sorgulamayı melodrama kaçmadan hatta yüzde tebessüm bırakarak yapıyor. Bu farkın oluşmasındaki en büyük pay şüphesiz filmin küçük kahramanlarında.

Yönetmen Ümit Köreken’in senaryosunu eşi Nurşen Çetin Köreken’le birlikte beş yıllık bir süreçte yazdığı Mavi Bisiklet, derdi olan ve bu derdi belli doğrularla sunmaya çalışan bir ilk film. Aldığı ödüller ve getirdiği sesle izleyicide yarattığı beklentiyi karşılar mı bilinmez ancak sinemadan mutlu ayrılmanızı sağlayacağı kesin.