19.10.2018

Mezarını Derin Kaz

Shallow Grave – Mezarını Derin Kaz – 1994

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Ewan McGregor, Kerry Fox, Christopher Eccleston

Danny Boyle’un bu ilk filmi olan Mezarını Derin Kaz (Shallow Grave), bir valiz dolusu para ile baş başa kalan üç ev arkadaşının hırs, arzu ve birbirleriyle olan mücadelesini anlatıyor.

İngiltere’nin Edinburgh kentinde eski ama zarif bir apartman dairesini paylaşan biri kadın üç uçuk arkadaş, maddi nedenlerle evdeki kullanılmayan dördüncü oda için yeni bir kiracı aramaktadırlar. Bunlardan ciddi görünümlü sert tavırlı olan Alex (Ewan McGregor) gazetecidir. Evin tek kadın elemanı hafifmeşrep tavırlı Juliet (Kerry Fox) ise bir acil sevis doktorudur. Yumuşak başlı, ezik görünümlü David (Christopher Eccleston) ise muhasebecilik yapmaktadır. Farklı meslek ve karakterlere sahip bu üçlünün ortak yanları ise farklı bir mizah anlayışına sahip, alaycı, ukalâ, bencil, toplumsal değerleri takmayan antipatik tipler olmalarıdır.

Para üzerinden çatışmasını kuran Boyle, sürükleyici anlatımıyla da bunu güçlendiriyor. Bir an bile etkileyiciliğinden ödün vermeyen Shallow Grave, sürpriz sonu ile de seyirciye son ana kadar seyir zevkini taşıyor.

Mezarını Derin Kaz’ın senaryosunu kaleme alan John Hodge ve yönetmen Danny Boyle bu filmden sonra da beraber çalışmayı sürdürmüşler ve sonraki yıllarda Trainspotting (1996), A Life Less Ordinary (1997) ve The Beach (Kumsal) (2000) gibi filmlere de birlikte imza atmışlardır.