29.05.2017

Beyazperdenin Gerçek Kedi Kadını: Michelle Pfeiffer

Şatafatlı bir girişe hiç gerek yok; her ne kadar, kendi sözleriyle; “aslında çok yetenekli bir oyuncu olmadığını ve bir gün herkesin bunu fark edeceğini” söyleme mütevazılığını göstermiş olsa da beyazperdenin en güzel ve yetenekli kadın oyuncularından biri olan Michelle Pfeiffer, elliye yakın sinema filminden en azından birinde muhakkak sizi de yakalayıp kendine hayran bırakmıştır. (Burada “kendisine hayran kalınan film sayısı” hususunda da bizim mütevazılık yapmamıza hiç gerek yok; bugüne bugün Val Kilmer’ın “My Eden After Burns” şiir kitabındaki birçok şiirini kendine ithaf ettiği ve gelmiş geçmiş 100 En İyi Sinema Yıldızı listelerinin vazgeçilmezi bir kadından bahsediyoruz çünkü)

Benim mütevazı “En İyi 5 Filmi” listeme ise gelirsek:

Scarface (1983) – Elvira Hancock

Filmi muhakkak biliyorsunuz ama bu restoran sahnesinin deneme çekimlerinde Michelle’in Al Pacino’nun yüzünü yanlışlıkla kırık bir cam bardak ile yaraladığını ve yıllar sonra Casino (1995) filmi için Ginger McKenna rolü kendisine teklif edildiği zaman benzer bir “uyuşturucu bağımlısı gangster eşi” rolü oynamamak için rolü Sharon Stone’a bıraktığını biliyor muydunuz?

.

Dangerous Liaisons (1988) – Madame de Tourvel

Michelle Pfeiffer’a ilk olarak Glenn Close’un oynadığı Marquise de Merteuil rolü teklif edilmiş ama kendisinin bunu reddederek masum Madame de Tourvel rolünü tercih etmiştir. (İsabetli karar!) Mükemmel bir dönem filmi… Glenn Close ve John Malkovich ile mükemmel bir üçlü…

.

Frankie and Johnny (1991) – Frankie

Al Pacino’yla Scarface filminden sekiz yıl sonra ikinci ve son kez bir araya gelişi… Bu mükemmel ikiliyi tekrar beraber seyredememek bizim için gerçekten büyük kayıp ve bu sahnede Frankie, Johnny tarafından zorla ikna edildikten sonra, bornozunun önünü on beş saniye değil aslında kırk saniye açık tutuyor! 

The Age of Innocence (1993) – Ellen Olenska

Bu zamansız güzelliğe sahip kadın, dönem filmlerine gerçekten çok yakışır ve yönetmen Martin Scorsese’nin bu filmin başrolleri için ilk tercihinin de Michelle Pfeiffer ile birlikte Daniel Day-Lewis ve Winona Ryder olduğu söylenir. Peki bu filmde başrolü paylaştığı Daniel Day Lewis’in Michelle ile bir yıl arayla aynı gün (29 Nisan) doğmuş olduğunu biliyor muydunuz?

.

The Witches of Eastwick (1987) – Sukie Ridgemont

Pek çok kritik tarafından belki de en iyi Pfeiffer fimlerinden biri olarak sayılmaz ama benim “Her Seyrettiğinde Mutlu Eden Top 5 film” listemdedir daimi. Cher ile bu filmden sonra çok yakın arkadaş oldukları bilgisi de ayrı hoşuma gider.

. 

BONUS

Batman Returns (1992) – Catwoman/Selina Kyle

..ve tabii ki -Halle Berry ve Anne Hathaway hiç kusura bakmasın- Michelle, beyazperdenin tek ve gerçek Kedikadın’ıdır!!..

Mutlu Yıllar, Michelle!