07.05.2016

Mini Dizi: The Widower

2013 yılında İngiltere’de Itv ekranlarında gösterilen The Widower, yaşanmış gerçek bir olayı anlatan ve üç bölümden oluşan bir dram/suç temalı mini dizi. 90’lı yıllarda İngiltere’de ortaya çıkan sosyopat Malcolm John Webster‘ın hikayesini anlatan film, en yakınımızdaki insanın bile ne denli tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

Webster, 1994 yılında ilk eşini iskoçya’da öldürmüş, ikinci eşini de öldürmeye teşebbüs etmiş ama başaramamış, üçüncü ilişkisi sırasında yakayı ele vermiştir. Tüm girişimlerini eşlerinin hayat sigortası poliçelerinden gelecek para için yapmıştır. Dizi de üç bölümde tam olarak bu periyodu anlatır. Webster’ın kademe kademe ruhsal değişimi bölümler ilerledikçe korkutucu seviyeye gelir. Ani duygu değişimleri ve ilaçla uyuttuğu partnerleriyle yaptığı muhabbetler psikolojik durumunun bozukluğunu çok güzel yansıtıyor. Bunda dizide Malcolm Webster’ı canlandıran Reece Shearsmith‘in iyi oyunculuğunun da payı büyük.

Dizideki en büyük sıkıntı, Malcolm John Webster’ın hayatının yalnızca suçları işlediği döneminin mercek altına alınması, bir sosyopata dönüşümüne geçmişinin katkısı ya da geçmişteki işaretlere değinilmemesi. Evet, olay yeterince çarpıcı fakat karakter derinliği konusunda büyük boşluk var. Yine de gerçek olaylara dayanan yapımlardan ve uzun soluklu diziler yerine mini dizileri tercih edenler için, The Widower iyi bir alternatif.