10.04.2021

MUBI Sundance Belgeseli Faya Dayi’nin Yayın Haklarını Satın Aldı

MUBI, 2021 Sundance Film Festivali’nde gösterilen ve büyük ilgi gören Faya Dayi adlı belgeselin Türkiye, İngiltere, İrlanda, Latin Amerika, İtalya, Fransa, Almanya ve Hindistan’daki yayın haklarını satın aldı. Jessica Beshir imzalı belgesel film Faya Dayi yakında Mubi’de izleyiciyle buluşacak.

Etiyopya efsanesine göre ağızda çiğnendiğinde uyarıcı bir etki yaratan khat, Sufi İmamlar tarafından sonsuzluk arayışı içinde bulundu. Bu efsaneden esinlenen Jessica Beshir’in “Faya Dayi” si, Etiyopya’nın bugünkü en kazançlı nakit mahsulü olan bu bitkiyi çevreleyen ritüellere dalmış surlarla çevrili Harar şehrinin dağlık bölgelerine yapılan ruhani bir yolculuktur. Film, khat ticaretinin prizmasıyla, şiddetli hükümet baskısı, khat kaynaklı fanteziler ve sınırların ötesine geçen tehlikeli yolculuklar arasında kalan insanların hikâyelerini anlatıyor.

Faya Dayi bu ay Visions du Réel, Hot Docs Film Festivali ve Seattle Uluslararası Film Festivali’nde de gösterilecek. Brooklyn merkezli Meksikalı-Etiyopyalı film yapımcısı Beshir de filmin yapımcılığını üstleniyor.

Kaynak: MUBI