14.07.2018

Muhsin Bey: İyiler Hep Kaybeder

Konuk yazar: Erdal Küçükarslan

Sinemaya gönül vermiş olup da bu filmi sevmeyen birisi var mıdır diye sorsam sanırım bir tane bile hayır cevabı almayacağım ender filmlerden biridir Muhsin Bey. 1987 yapımı olan ama hala bir benzeri çekilemeyecek kadar harika ve müstesna bir filmdir Muhsin Bey.

Yavuz Turgul’un Fahriye Abla’yla başladığı yönetmenlik serüveninde çektiği ikinci film olan Muhsin bey, yönetmeninden, eleştirmenine; yapımcısından, oyuncusuna; kameramanından sinefiline herkesin en iyi ilk 10 Türk filmi listesine gözünü kırpmadan sokacağı bir filmdir.

Şener Şen’in hayat verdiği çok değerli onlarca karakter arasında ilk akla gelen karakter kim diye sorsanız, ben ve benim gibi bir sürü sinema sevdalısının cevabı Muhsin Bey olur şüphesiz.

Muhsin Bey nesli tükenmiş olan dürüst, saf, ilkeli ve iyi vatandaşlardan biridir.  Bütün arkadaşları dönemin iki yüzlülüğüne ve sahtekarlığına ayak uydurarak bir yerlere gelmişken, o kendinden asla taviz vermemiş ve bu kirlenmiş piyasada, organizatörlük işinde tutunamayarak ofisini kapatmak zorunda kalmıştır. 

Kahvehane köşelerinde işini sürdürmeye çalışken, günün birinde Ali Nazik adında biri kapısını çalar ve askerlik arkadaşının onu gönderdiğini söyler. Muhsin Bey o yozlaşmış piyasada kendi çapında dürüstçe bir şeyler yapmaya çalışırken, o tanımadığı askerlik arkadaşından gelen emaneti sahiplenir ve ona kaset yapmağa söz verir. Ancak kaset yapmak için kapısını çaldığı tüm eski yapımcı arkadaşları ona sırt çevirince, Muhsin Bey o yaşına kadar asla ödün vermediği dürüstlüğünden Ali Nazik’in de kanına girmesiyle ilk defa ödün verir ve kaset için gerekli parayı karanlık yollardan bulur. O para onu hapse götürürken Ali Nazik’e ise şöhret kapısını açar.

Muhsin Bey, hapisten çıktığında Ali Nazik’le çok büyük işler yapacağına inanır ama hesap etmediği bir şey vardır. Hayat acımasızdır ve kaset yapması için haftalarca kapısında bekleyen, ayağına kapanan, adeta ona yalvaran, uğruna hapse düştüğü adam, onu hapisten çıktığında karşılamaya bile gelmez. Daha da kötüsü Muhsin Bey, çok sevdiği halde bir türlü açılamadığı Sevda Hanım’ı tokatlarken bulur Ali Nazik’i.

Muhsin Bey günümüzde çok ender bulunan bir karakterdir, kimseyle paylaşamadığı sevdasını çiçeklerle paylaşan, müziğin eğitimle olması gerektiğini savunan, arabeske şiddetle karşı çıkan, müzik piyasasındaki yozlaşmaya tek başında dur demeye çalışan bir figürdür.

Yavuz Turgul’un yıllar önce çektiği ama zamanımızı çok iyi anlatan bu filmi, Türk sinemasının en iyi kara mizahlarından biridir. Şener Şen, Uğur Yücel ve Şermin Hürmeriç gibi usta oyuncuların da katkısıyla Türk sinemasının en önemli filmlerinden biridir Muhsin Bey.