09.10.2018

Mutlaka İzlemenizi Önerdiğimiz 10 Orson Welles Filmi

Orson Welles, dünya sinemasında, hatta daha genele vurursak sanat dünyasında eşine az rastlanan yönetmenlerden biridir. Medyanın üç formunda da, radyoda, tiyatroda ve sinemada çığır açmıştır.

İlk filmini çok erken yaşta, yirmi dört yaşında kameraya alan bu sinema dehası, bütçesini aşan ya da işini zamanında yapmayan, yani yapımcıların pek sevmeyeceği türde bir yönetmen olsa da Orson Welles’in sinema tarihindeki en mükemmel yapıtlarından bazılarına imza atığı, tarzı ve estetik anlayışı ile sinemada çığır açtığı bir gerçektir.

10. The Immortal Story (1968)

Isak Dinesen’in novellasından çekilen bu kısa film, Fransa’da çekilen bir televizyon filmidir. Mr. Clay adındaki dünya ile ilişkisini kesmiş, hayatı boyunca mal varlığı için çalışmış, geceleri uyuyamayan ve çalışanlarından birine günlük defterleri okutan bir milyoneri anlatır.

Filmi eleştirenler onun yeni bir şey söylemediğini ve sıkıcı olduğunu söylerler. Aslında gerçekten izlemesi zor bir filmdir. Ve diğer Orson Welles filmleriyle karşılaştırıldığında geri planda kalmıştır.